Sydtém přidělování městských bytů bude jednodušší a rychlejší. (Ilustrační snímek)

Sydtém přidělování městských bytů bude jednodušší a rychlejší. (Ilustrační snímek) | foto: Michal Sváček, MAFRA

Městské byty v Plzni budou dostupnější, radnice chce jednodušší systém

  • 3
Plzeňské městské byty by měly být pro řadu lidí už brzy dostupnější. Radnice změní systém přidělování bytů, zjednoduší pravidla a v některých bytech sníží činži. V systému, který byl dlouhá léta poměrně složitý, tak nastává výrazný zlom.

Město Plzeň má stovky volných bytů, které kvůli komplikovaným pravidlům pro obsazování, vysoké sazbě nájemného nebo špatnému stavu nedokázalo využít.

Zároveň radnici chybí peníze na to, aby byty horší kvality upravila a mohla obsadit. A zejména v centru města jsou desítky velkých bytů o rozloze větší než 90 metrů, které jsou v dobrém stavu, ale nikdo do nich nechce kvůli vysokému nájemnému. To se už totiž v Plzni vyšplhalo na 82 korun za metr čtvereční.

Radnice se tak i vlastním přičiněním dostala při hospodaření s byty do špatné situace. Eviduje kolem dvou tisíc žádostí o byt, na druhé straně jich má mnoho prázdných.

Zástupci radnice nyní tvrdí, že se změnou pravidel se pohnou z místa. Plzeň má nyní celkem zhruba 3,5 tisíce městských bytů. Volných a připravených k nastěhování je jich 146. Ale dalších 338 volných bytů čeká na údržbu.

Náměstek primátora Miloslav Šimák z ČSSD tvrdí, že nakládání s byty komplikuji pravidla pro přidělování. "Jednání se zájemci o byty trvala asi půl roku. Pokud potom radní přidělení bytu schválili, leckdy se změnila situace a zájemce už o nabídku nestál. Systém byl strašně byrokratický," prohlásil Šimák.

Náměstek tvrdí, že nyní bude radnice schopná v některých případech postupovat jako realitní kancelář. "Na internetu se vyvěsí nabídka, udělá se jednoduchý zápis, připraví se smlouva a stanoví podmínky. Pak by se věc uzavřela," konstatoval Šimák.

Upřesnil, že město už nebude přidělovat byty pouze lidem, kteří mají menší než průměrný příjem. Navíc u bytů se sníženou kvalitou počítá se snížením nájemného například o 20 procent. "Každý vlastník by se měl starat, aby mu jeho majetek něco vynášel. My měli pravidla, která dávala přednost nějakému postupu před konečným výsledkem a dobrým efektem," uvedl Šimák.

Město by se mělo zbavit velikých bytů, zaznívá z opozice

Vedoucí bytového odboru magistrátu Zdeněk Švarc říká, že o kvalitní byty se budou moci ucházet lidé, kteří mají zajištěný příjem a cena nájemného bude předem dána. "Pokud bude víc zájemců, rozhodne přiměřenost bytu pro žadatele. Jestliže se například bude o byt ucházet člověk s dítětem, dostane přednost před uchazečem bez dítěte," konstatoval Švarc.

Za hospodaření s byty už vedení města kritizovala opozice. Například Petr Suchý z TOP 09 je přesvědčen, že by se město mělo zbavit bytů o rozloze nad 90 metrů čtverečních. "A starat se hlavně o takzvané sociální bydlení. Veliké byty by se neměly zlevňovat a pronajímat, ale prodat. Ze získaných peněz by se mohly menší byty dostat do dobrého stavu a obsadily by se," sdělil Suchý.

Šéf bytového odboru Švarc ovšem upozorňuje, že prodej volných velkých bytů komplikuje skutečnost, že pak by část domu vlastnilo město a část soukromník, čemuž se radnice brání. Prodej by prý byl vhodný pouze, pokud by se jednalo o celý dům.

Ekonomický náměstek primátora Martin Zrzavecký z ČSSD je ale také pro prodej velkých bytů. Připouští, že současná situace působí absurdně. "Máme volné byty a současně nám utíká spousta peněz z nájemného. Souhlasím s prodejem velkých neobsazených bytů. Protože město je nepotřebuje," uvedl Zrzavecký.

Potíže s tím, že by se město dělilo o vlastnictví domu, by podle náměstka bylo možné v některých případech řešit prodejem celého domu nájemníkům.