Plzeňská teplárenská.

Plzeňská teplárenská. | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Politici se nedokázali vzdát křesel v městských firmách

  • 3
Splnění některých slibů plzeňských politiků jakoby bylo nad jejich síly. Ukázkovým příkladem je obsazování funkcí v představenstvech a dozorčích radách městských firem.

Před posledními komunálními volbami například zástupci ČSSD nebo Občanů patriotů slibovali, že politici budou pouze v dozorčích radách a křesla v představenstvech nechají lidem z vedení firem.

Když však letos radnice převzala Vodárnu Plzeň, zástupci stran přes dřívější proklamace opět obsadili představenstvo i dozorčí radu (psali jsme zde). To má u městských firem v Plzni tradici.

Strany přitom postem ve statutárních orgánech leckdy „odměňovaly“ své lidi a posilovaly svůj vliv na chod firem hospodařících se stovkami milionů. Často také nejvyšší posty obsazovali nejvlivnější politici ve městě.

Nynější primátor Martin Zrzavecký z ČSSD už před lety tvrdil, že se zasadí, aby v městských firmách byl zaveden takzvaný německý model, kdy politici sedí jen v dozorčí radě. V Plzni ovšem zůstalo jenom u podivného nakročení.

Do čela představenstev teplárny a dopravních podniků se posadili jejich generální ředitelé. Ve Vodárně si politici nechali představenstvo celé. Primátor přesto nadále tvrdí, že zavedení německého modelu, který sám pokládá za efektivnější, je stále ve hře.

Šéf opozičního klubu zastupitelů TOP 09 Michal Vozobule je nicméně přesvědčen, že ke změně vedení města nemá vůli. Vidí za tím mimo jiné snahu udržet funkce pro politiky a zachovat jejich vliv.

V čem vidí primátor překážku ke změně dosavadního vztahu mezi politiky a městskými firmami? „Musím přiznat, že jsme se tomu v poslední době nevěnovali,“ řekl.

Martin Zrzavecký se přitom domnívá, že politická vůle ke změně existuje a záleží především na dohodě o technickém a organizačním postupu. Ujišťuje, že podle jeho názoru je žádoucí, aby politici byli pouze v dozorčích radách.

„Na druhou stranu by změna znamenala lehké zemětřesení v těch firmách a je otázka, jestli se to odhodláme udělat,“ vysvětluje. Zároveň ubezpečuje, že vedení radnice bude o zavedení nového systému dál jednat. „To určitě,“ prohlásil. Martin Zrzavecký připomíná, že německý model zažil ve společnosti MERO a tvrdí, že funguje dobře.

Michal Vozobule z opoziční TOP 09 si také myslí, že německý model je lepší. Řekl, že radnice dokonce nechala před časem kvůli plánovanému přechodu na něj připravit nové stanovy městských společností.

Zájem je o teplárenskou i dopravní podniky

Domnívá se však, že místo změny dává vedení města přednost udržení stávajícího systému, právě kvůli obsazování funkcí svými lidmi. „To je myslím jednoznačné, i když to asi nikdy nepřiznají. Není tady žádný podstatný a rozumný důvod tu změnu neudělat,“ konstatoval.

Vozobule upozornil, že za nynějších poměrů je například náměstek primátora Pavel Šindelář šéfem představenstva ve Vodárně, což zavání střetem zájmů. „Vodárna patří do jeho kompetence. Za akcionáře, kterým je město, má náměstek na starost podnik, který sám řídí. To je absurdní. Tak se dozor i řízení podniku koncentrují do jedněch rukou, což není dobře,“ konstatoval Vozobule.

Společnosti, o které měli politici tradičně největší zájem, jsou Plzeňská teplárenská a Plzeňské městské dopravní podniky.

Předseda představenstva si ve funkci mohl vydělat kolem třiceti a řadový člen šestnácti tisíc korun měsíčně. U dozorčí rady jsou sazby zhruba poloviční. Tyto odměny ovšem neberou politici v uvolněných funkcích, tedy například radní.