Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Jan Zátorský, MAFRA

Student podlehl meningitidě. Ještě v úterý byl ve škole, v pátek zemřel

  • 206
Meningokokové meningitidě, která způsobuje zánět mozkových blan, podlehl minulý týden dvacetiletý student stavebního učiliště v Plzni. O jeho nemoci školu ihned informovala krajská hygienická stanice a byla provedena potřebná opatření. Žádný další student neonemocněl.

Dvacetiletého mladíka z Plzeňska, který se věnoval nástavbovému studiu, přijali lékaři do nemocnice minulý týden ve čtvrtek.

„Ve čtvrtek ráno nám byl nahlášen z nemocnice příjem pacienta v těžkém stavu s meningokokovou meningitidou. Rychle se nám podařilo zjistit, že ten chlapec chodí na stavební učiliště, a vzápětí jsme informovali spolužáky o tom, co se stalo, jak postupovat, jak řešit případné zdravotní potíže a jaký je v těchto případech lékařský dohled,“ řekla lékařka Jitka Průchová z oddělení epidemiologie Krajské hygienické stanice Plzeňského kraje.

Studenti byli především upozorněni na to, že pokud by měli bolesti hlavy či příznaky podobné chřipce, aby situaci nepodceňovali a okamžitě vyhledali lékaře. Další režimová opatření, jako například dezinfekce, se v těchto případech nenařizují.

Nemocný mladík byl ve škole naposledy 5. ledna, v pátek ráno v nemocnici zemřel. „Je to devět dní, co byl ten chlapec naposledy ve škole. Sedmidenní inkubační doba už uplynula, takže doufáme, že už nikdo další neonemocní. To, co se stalo, je velké neštěstí,“ uvedl ředitel SOU stavebního v Plzni Miloslav Šteffek.

Podle Průchové je meningokoková meningitida způsobená bakterií zvanou meningokok, která se běžně vyskytuje v populaci. Je to běžná respirační bakterie, která způsobuje různé rýmy, kašle či respirační potíže.

Jedinou účinnou prevencí je očkování

„Ale některé kmeny tohoto meningokoka mají takzvaně invazivní charakter, to znamená, že jsou schopné způsobit člověku závažné onemocnění, které často končí smrtí. Naštěstí se toto onemocnění nevyskytuje často, jeho výskyt je sporadický,“ uvedla Průchová.

Podle jejích slov krajská hygienická stanice za poslední rok nezaznamenala v Plzni ani jeden případ, kdy by někdo meningitidě podlehl. V okrese Plzeň-město podle Průchové bývají zaznamenávány asi jeden a až dva případy těchto onemocnění ročně. Pak se třeba jeden rok nevyskytne ani jeden.

„Meningokoková meningitida má sedmidenní inkubační dobu a nebezpečná je zejména tím, že ve velmi krátké době dochází u pacienta k velice vážnému, těžkému a nevratnému zhoršení zdravotního stavu. A někdy i přes veškerou speciální péči v nemocnici tyto případy končí fatálně,“ řekla Průchová.

Rizikovými skupinami jsou podle odborníků malé děti, mladí dospělí a dospívající lidé a také starší osoby. Jedinou účinnou prevencí je očkování, nákaza se totiž přenáší vzduchem. Naočkovat by se měli nechat také cestovatelé, kteří míří například do arabských zemí.

Podle hygieniků však není meningokoková meningitida tak nakažlivá jako například chřipka nebo rýma, proto se nestávají případy, kdy by jeden nemocný nakazil další členy domácnosti. Jak je to možné, se ale dosud nezjistilo.