Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Jan Zátorský, MAFRA

Plzeň chce mít ve školách turnikety, aby se dovnitř nedostal nikdo cizí

  • 19
Plzeň uvažuje, že v mateřských a základních školách zavede revoluční novinku, která zajistí bezpečí dětí. Měly by to být speciální turnikety, které by do budov pouštěly jen děti a jejich rodiče. Diskuse o této problematice zesílily po loňském útoku schizofreničky ve žďárské škole.

Do 50. MŠ v Plzni na Doubravce se cizí návštěvník dostane stěží. Z jednoho prostého důvodu, vstupní dveře jsou uzamčeny. Samozřejmě s výjimkou časů, kdy rodiče přivádějí děti do školky nebo si je pak vyzvedávají. To však vchod hlídá školnice, případně uklízečka.

„Jsem přesvědčená, že systém máme nastavený dobře, nikdo cizí se k nám nedostane,“ hodnotí ředitelka školky Iveta Vernerová.

Přesto se možná opatření ještě zpřísní. A nejen tady, dojít by k tomu mělo ve všech plzeňských školkách a základních školách. Všechny by v budoucnu mohly být vybavené speciálním turniketem, který by dovnitř pustil jen děti, případně jejich rodiče či další lidi, kteří ratolesti vyzvedávají.

„Zvažujeme projekt, který je navázán na Plzeňskou kartu. Dovnitř by se skutečně dostal jen ten, kdo může,“ nastínil primátor Martin Zrzavecký z ČSSD, podle něhož by se teoreticky mohla zkušební fáze spustit už v letošním roce.

Jednou z vytipovaných mateřinek je právě zmiňovaná 50. MŠ na Doubravce. Tu totiž čeká v létě rekonstrukce a nabízí se tak, že by tu novinku mohli rovnou instalovat.

Podle Michala Krause, ředitele Plzeňských městských dopravních podniků, je předčasné v této chvíli mluvit o konkrétní podobě systému. Na té se totiž s městem ještě neshodli. „V diskusi s vedením města jsme nastínili možnosti, které přicházejí v úvahu,“ říká Kraus.

„Shodli jsme se na tom, že by bylo dobré možnosti prověřit, případně si připravit jednu technickou instalaci, na níž bychom si ověřili, jaká je funkčnost a spokojenost uživatelů,“ konstatoval Kraus.

Doplnil, že jakmile se Dopravní podniky shodnou na konkrétní podobě s městem, a to systém objedná, mohou jej dopraváci připravit během několika měsíců.

Zda bude v pilotní fázi instalován skutečně na 50. MŠ, případně zda bude jediným zkušebním místem, zatím jasné není. „My jsme ještě nemluvili o tom, na kolika místech by to mělo být. Jsme ale připraveni novinku vyzkoušet v takovém rozsahu, v jakém bude třeba,“ ujišťuje starosta Doubravky Michal Chalupný z ČSSD.

Sám vnímá jakýkoliv krok, který přispěje k bezpečnosti dětí, jako přínosný. „Nemyslím si, že před školami stojí fronty zločinců, kteří chtějí vtrhnout dovnitř, ale děti ohrožené určitě jsou,“ je přesvědčen Chalupný.

Město bude rozšiřovat i kamerový systém u škol

Zmiňuje například spory mezi rozvedenými rodiči, které mohou komplikovat třeba i vyzvedávání dětí. „Na přípravu to bude asi poměrně náročné, ale nebyla bych proti tomu, aby se tato novinka zavedla. Na bezpečnost hodně dbáme a každý takový krok má smysl,“ souhlasí i ředitelka Iveta Vernerová.

Podle Zrzaveckého bude třeba projekt po pilotní fázi vyhodnotit. „Budeme chtít znát i názor rodičů,“ ujišťuje.

Anketa mezi nimi by vyhodnotila například to, zda systém nevnímají jako omezování dětí nebo jejich izolování.

To, zda se skutečně podaří novinku zavést, bude do značné míry záviset na penězích. Zavádět by se mohla postupně během několika let. Zrzavecký odhadl, že celý projekt může vyjít na 40 milionů korun. Kromě toho bude město postupně rozšiřovat kamerový systém u škol.