Jen v Plzni žije 2500 Němců, zatím tu ale žádná česko-německá škola není. Ilustrační snímek

Jen v Plzni žije 2500 Němců, zatím tu ale žádná česko-německá škola není. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Česko-německá školka v Plzni nabídne dětem plavání i jógu

  • 0
Už v září se v Plzni otevře první česko-německá mateřská školka. Předškolní vzdělávání nabídne maximálně třiceti dětem a vyučovat zde budou čeští kantoři i rodilí mluvčí. Minimálně zpočátku bude školka placená.

Mateřinka bude sídlit v prvorepublikové vile v ulici Boženy Němcové na Severním Předměstí. Sdružení Junikorn, které školku bude provozovat, nyní shání prostředky na rekonstrukci.

„V současné chvíli máme přihlášených šest dětí. Tři jsou Češi, jedno dítě má německé rodiče, další dvě jsou z východních zemí,“ uvedla Jana Konečná, jedna ze zakladatelek. Tou druhou je Alena Vlachová.

Obě strávily nějakou dobu na studiích v Německu, v Česku se pak podílely na různých česko-německých projektech. „Jen v Plzni žije na 2 500 Němců, přitom žádná česko-německá školka tu není,“ osvětluje Vlachová, co je přivedlo na nápad dvoujazyčné mateřinky. V Česku jich funguje několik - v Praze jsou dvě, další jsou pak přímo v česko-německém pohraničí.

Školka má partnerskou mateřinku ve Weidenu

Školka otevře zatím jednu třídu s maximální kapacitou 15 dětí, později se přidá druhá. S dětmi ve třídě bude pracovat vždy jeden český pedagog a jeden německý.

„Ten český s nimi bude mluvit jen česky, německý zase německy. Děti se postupně jazyk učí, za tři čtyři roky ve školce jsou pak schopny mluvit s konkrétní osobou jejím jazykem,“ osvětluje Vlachová.

S dětmi by se měly třikrát týdně dělat také jazykové animace. „To je takové hraní si s jazykem, ať už formou pohybových her nebo kreativních činností,“ přibližuje Jana Konečná a dodává, že školka plánuje pravidelně pořádat aktivity se svou partnerskou mateřinkou ve Weidenu.

Důraz bude kladen na pohyb v přírodě, děti budou jednou za čas trávit celý den venku. Cvičit se bude jóga, připraveny jsou odpolední kurzy plavání nebo hry na flétnu.

Děti tu pohlídají až do 18 hodin

Školka bude standardně otevřená od 7 do 16:30, nabídne však i extra hlídání do 18 hodin. Za měsíc zaplatí rodiče sedm tisíc korun, respektive osm tisíc s obědem. „Zatím nedosáhneme na podporu státu,“ posteskla si Alena Vlachová a dodala, že do budoucna by to rádi změnili.

Kdy přesně se školka otevře, bude záležet na tom, jak rychle se podaří prostory zrekonstruovat.

Junikorn nyní shání podporu i pomocí programu Everfund. Lidé mohou přispět přes webovou platformu finančně, materiálně, případně prací. Za pomoc získají určitý benefit.

„Kdokoliv může přijít pomoct malovat nebo brousit podlahy,“ říká Vlachová s tím, že shání také vybavení, třeba trampolínky nebo hudební nástroje.

Za odměnu se mohou lidé těšit třeba na česko-německou hodinu jógy nebo se zúčastnit stylového prvorepublikového odpoledne v zahradě vily. Více informací najdete na internetových stránkách everfund.cz zde.