Principál loutkového divadla V Boudě Jiří Fiala.

Principál loutkového divadla V Boudě Jiří Fiala. | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Loutkové divadlo V Boudě slaví 85 let, před válkou tu hrál i Hurvínek

  • 0
Plzeňské loutkové divadlo V Boudě slaví 85. výročí existence. Když začínalo v Sokolovně na Borech, podílel se na prvních loutkách i řezbář Karel Nosek, který spolupracoval s Josefem Skupou na Spejblovi s Hurvínkem.

Divadlo začínalo v roce 1928, po válce loutkáři hráli 40 let na Borech v dřevěném provizorním baráku, podle kterého si dali jméno V Boudě. Následovaly dvě štace v centru Plzně - nejdřív v loni zbořeném Domě kultury Inwest, pak zamířili do Měšťanské besedy. Od roku 1999 už mají stálou scénu v knihovně v Macháčkově ulici ve Skvrňanech.

Současný principál divadla Jiří Fiala tvrdí, že držet tradici amatérského loutkářství na vysoké úrovni je stále těžší. "Děláme vše pro udržení renomé našeho divadla nejen u nás, ale i v zahraničí. Vždyť s našimi inscenacemi jsme s úspěchem vystupovali v Německu, na Slovensku nebo v Bruselu," podotkl Fiala.

O prvním dubnovém víkendu hostilo divadlo postupové kolo do nejprestižnější loutkářské přehlídky v zemi - v Chrudimi. "Chrudim je meta všech našich loutkářů. Letos je to 62 let, co vznikla. Pro většinu loutkářů je sen se přehlídky zúčastnit, my máme z Chrudimi i ceny. Poprvé jsme se tam propracovali v roce 1990 se hrou Don Šajn, pak jsme se tam dostali ještě několikrát. Loni jsme získali v Chrudimi ocenění za hru Mordyjepardyjesaprlot!," připomněl Fiala.

Klasické české pohádky, které hrají, jsou určené hlavně dětem do devíti let. Jen je mírně přizpůsobují jazyku současných diváků, občas také sami napíší nějakou vlastní pohádkovou hru.

Málokdo z diváků však tuší, že většina loutek, které bojují na pódiu za spravedlnost i o lásku, vznikla v období kolem druhé světové války.

"Byla tu velmi úzká spolupráce mezi prvním principálem našeho divadla panem Kašparem a Josefem Skupou. Byli to kamarádi. A co víc, Josef Skupa se podílel na návrhu prvního jeviště. Máme i dokumenty, že soubor platil za řezbářské práce na loutkách Karlu Noskovi, který se podílel na Spejblovi s Hurvínkem. Málokdo ví, že naše divadlo mohlo před válkou hrát i s loutkami Spejbla a Hurvínka," uvedl Fiala.

Některé ze svých historických unikátů soubor zapůjčil do plzeňského Muzea loutek a letošní 85. narozeniny by rádi právě v muzeu připomněli i výstavou.

Už čtrnáct let je královstvím souboru sál v budově knihovny ve Skvrňanech. Do hlediště se vejde asi stovka lidí. Jiří Fiala říká, že bez nadšení a lásky se loutkové divadlo dělat nemůže.

"Chceme se i nadále držet v loutkářské amatérské špici v republice. Je to ale také o penězích. Děkujeme za grant od města, je pro nás velkou pomocí, i když nepokryje celý roční nájem. Vše, co získáme na vstupném nebo zájezdech, okamžitě zase jde zpátky do divadla," vysvětluje principál Jiří Fiala.