Loosovy interiéry v Bendově ulici 10 v Plzni.

Loosovy interiéry v Bendově ulici 10 v Plzni. | foto: Magistrát města Plzně

Plzeňský byt podle Loosova návrhu bude po rekonstrukci nabízet kulturu

  • 1
V komorní kulturní zařízení se promění byt v Bendově ulici v Plzni, který navrhl významný český architekt Adolf Loos. Zakázku na úpravu prostor získala firma Avers, která má provést citlivou rekonstrukci a s pomocí restaurátorů maximálně zachovat původní prvky interiéru. Přestavba vyjde město na 4,6 milionu.

Interiér bytu demonstruje především Loosovy charakteristické interiérové prvky.

"Pro Loosův rukopis je typický maximální důraz na promyšlenou vnitřní dispozici, tak aby se rodině v bytě dobře žilo, odmítnutí umělého dekorativismu a jeho nahrazení kvalitními přírodními materiály, které jsou zdobné samy o sobě, jako je například mahagon nebo mramor Cipollino," připomněl Karel Zoch z odboru památkové péče plzeňského magistrátu.

Architekt Adolf Loos

Adolf Loos se narodil v roce 1870 v Brně. V Plzni získal první zakázku v roce 1907 a s různě dlouhými přestávkami tady působil prakticky až do své smrti v roce 1933. Z Plzně pocházela i jeho poslední manželka, fotografka Klára Becková. Právě v Plzni našel kultivované klienty, kteří byli často zároveň zákazníky nebo spolupracovníky plzeňské firmy Kapsa - Müller, pro niž byla spolupráce s významným architektem prestižní záležitostí. V Plzni Adolf Loos realizoval přestavbu tzv. Brummelova domu (Husova 58) a dalších třináct bytových interiérů. Domy postavené podle jeho návrhů jsou také v Brně, v Praze, ve Vídni či v Paříži.

Většina z toho se v bytě dochovala. Nejvíce v hlavní části, obývacím pokoji, jídelně a vedlejší ložnici. Tady při zachování a potřebném restaurování původního vybavení vznikne prostor vhodný pro pořádání komorních a společenských akcí.

V ostatních částech - v pracovně, pokoji, chodbě s halou, koupelně a kuchyni, bude zázemí a kancelář.

"Obývací pokoj bude nově zařízen moderním atypickým sedacím nábytkem, který umožní variabilní uspořádání hlediště podle konkrétního druhu kulturní akce. Ložnice bude uvedena do původního stavu včetně chybějícího nábytku. Z pracovny se stane menší výstavní expozice věnovaná historii bytu. Z někdejšího pokoje pro služku bude kancelář společnosti, která bude byt spravovat," upřesnil Zoch.

Město chce byt rekonstruovat citlivě a maximálně zachovat autentické interiérové prvky. Řemeslníci a restaurátoři byt opraví podle projektové dokumentace, kterou připravili architekti Ludvík Grym a Jan Sapák.

"Musí být oživena původní elegance a výraz, přičemž budou doplněny chybějící části. Způsob restaurace se však vyhne nadměrnému 'přerestaurování', které z původního předmětu s vlastní historií dělá předmět znovu zdánlivě nový a vytváří tak nepravý pocit neautentické novosti," uvádí se ve studii.

Zakázku na opravu bytu včetně restaurátorských prací získala společnost Avers, která se zabývá stavební činností a obnovou památek. Zvítězila ve výběrovém řízení v konkurenci šesti firem s nejnižší nabídkovou cenou ve výši 4, 6 milionu korun. Předpokládaná cena přitom byla vyčíslena na téměř 5,5 milionu. Rekonstrukce by měla začít v červenci.

"Smlouva s vítězem zakázky je těsně před podpisem," sdělil Jan Souček z bytového odboru magistrátu.

V bytě v Bendově ulici číslo 10 žila původně rodina inženýra Viléma Krause. On sám v roce 1939 utekl před nacisty do Anglie, kde žil i po válce. Jeho žena a děti ale takové štěstí neměly, zahynuly ve vyhlazovacích táborech. 

Dům zabavili Němci, v roce 1946 byl sice Krausovi navrácen. Roku 1954 byl ale opět zabrán, tentokrát komunistickou mocí do národní správy pod záminkou, že se vlastník o majetek nestará. Od státu jej Plzeň získala v roce 1994.