Lidé v Dýšině v referendu odpovídají na dvě otázky. Hlasovací místnosti budou otevřené až do 21 hodin. (Ilustrační snímek)

Lidé v Dýšině v referendu odpovídají na dvě otázky. Hlasovací místnosti budou otevřené až do 21 hodin. (Ilustrační snímek) | foto: Jan Karásek, MAFRA

Lidé z Dýšiny hlasují v referendu o zdejší plnírně tlakových lahví

  • 1
Lidé z Dýšiny na Plzeňsku v pátečním referendu rozhodují, zda v obci zůstane plnírna tlakových lahví Flaga plyn. Kvůli novým bezpečnostním předpisům totiž nemohou obyvatelé v širokém okolí firmy nic stavět. Společnost přitom v obci fungovala roky.

Radnici ani obyvatelům se nelíbí, že nově spočítané bezpečnostní zóny kolem plnírny znemožní lidem v obci, aby si na svých pozemcích cokoli postavili. Kdyby totiž v plnírně došlo k velkému výbuchu, v ohrožení by podle počítačového modelu byly domy až kilometr od firmy - v tomto případě kromě pár stavení úplně celá obec.

"Jak vnímám nálady lidí, většina nechce, aby byla obec takto paralyzovaná. Jakmile by se bezpečnostní zóny jednou legalizovaly, už je nikdy nikdo nezruší," řekl ve čtvrtek starosta obce Jaroslav Štilip.

Dýšinští odpovídají v referendu na dvě otázky. První zní, jestli má obec přijmout změnu územního plánu, která počítá s až kilometrovou bezpečnostní zónou kolem plnírny plynů. A v druhé otázce vedení obce zajímá, jestli mají využít všech zákonných prostředků, aby činnost nebezpečného provozu eliminovali, popřípadě se snažili, aby firma přesídlila jinam.

Jaromír Špičák z firmy Flaga plyn před měsícem pro MF DNES vysvětloval, že bezpečnostní zóny existují kvůli tomu, aby v případě jakékoli havárie byly co nejmenší následky v okolí.

Pokud obec územní plán neschválí, firma nemůže fungovat

"My samozřejmě děláme vše pro to, aby k ničemu nedošlo. Rozšíření zón, vycházející z posudku zadaného Plzeňským krajem, nás ale staví do pozice nepřátelské firmy. Pokud budeme muset odejít, budeme to považovat za zmaření investice a samozřejmě budeme chtít náhradu," vysvětlil začátkem května Špičák.

Soud v dubnu rozhodl, že v některých lokalitách Dýšiny kolem plnírny plynů se nesmí stavět do doby, než bude územní plán obce v souladu s bezpečnostními předpisy. "Vnímám to tak, že se firma snaží přenést odpovědnost za prevenci před havárií a jejími následky na obec. Ale bezpečnostní pravidla mají plnit oni, ne obec," soudí starosta Štilip.

Pokud obec neschválí upravený územní plán s až kilometrovou bezpečnostní zónou kolem plnírny plynů, podle názoru právníků pracujících pro Dýšinu nebude mít firma platný havarijní plán. A bez něj podle nich nemůže fungovat.

Obě dýšinské hlasovací místnosti se otevřely v pátek v devět hodin ráno a hlasování končí úderem jednadvacáté hodiny.