Vlakové nádraží Plzeň - zastávka

Vlakové nádraží Plzeň - zastávka | foto: Archiv sdružení Plzeň zastávka

Lidé z Plzně sami navrhli, jak zlepšit život ve svém okolí

  • 1
Zajistit bezplatnou wi-fi na pěších zónách v centru města, oživit budovu nádraží Plzeň-zastávka či Husovo náměstí. To jsou některé z návrhů, s nimiž přišli Plzeňané ve druhém ročníku programu Pěstuj prostor. Vítězové vybraní z více než stovky přihlášených byli vyhlášeni v úterý.

Petra Plucnarová, Petra Štěpánová a Helena Dienstbierová jsou tři kamarádky, které bydlí nedaleko vlakové stanice Plzeň-zastávka. Několik měsíců chodily okolo a viděly, že zastávka je opuštěná. A rozhodly se to změnit.

Petra Plucnarová, Petra Štěpánová a Helena Dienstbierová Šimicová před nádražím Plzeň-zastávka

Bývalou nádražní budovu si pronajaly, pustily se do její rekonstrukce a už v létě tu vznikne dílna na knižní vazbu, galerie a drobné občerstvení. Kromě toho chtějí změnit také okolí zastávky. Jejich návrh nazvaný Zelená zastávka byl jedním z vybraných v druhém ročníku programu Pěstuj prostor.

"Chceme pokračovat dál. Kolem zastávky je hodně prostoru a zeleně, která se dá využít," zamýšlí se Petra Plucnarová. Cílem je proměnit prostor prostřednictvím originálně řešených květinových truhlíků, laviček a odpadkových košů.

Je tu také dětské hřiště, na které chodí mnoho maminek s dětmi. "Bude to tedy příjemnější pro ně, pro děti, které si tam hrají, ale i pro čekající," je přesvědčená Plucnarová. Část nápadů by se podle ní mohla uskutečnit ještě letos.

Zelená zastávka byla jedním z celkem 22 vybraných podnětů. Výjimkou oproti loňskému roku bylo rozdělení do tří kategorií, a to Hledám podporu pro svůj projekt, Uskutečněme to spolu a Mám nápad. Zelená zastávka byla vybrána spolu s dalšími šesti podněty v první kategorii.

Tým dokáže svůj projekt realizovat sám. "Žádáme o finanční podporu zejména na materiál, třeba substrát, dřevo nebo spojovací materiál, a na výrobu truhlíků, květníků, laviček, odpadkových košů, stojánků na kolo a podobně," vyjmenovala Petra Plucnarová.

Pěstuj prostor

Porota vybírala z více než stovky podnětů na zlepšení života v Plzni. Vybrané náměty jsou rozdělené do tří kategorií, se kterými přišli sami Plzeňané:

Hledám podporu pro svůj projekt Kavárna s půjčovnou loděk, Almara překvapení, Křížky a vetřelci, Rozkvetlá Plzeň, Zelená zastávka, Skautské údolí, Kultivace pramenů na Roudné

Uskutečněme to spolu Ostrůvek s majákem v plzeňském moři, Oživení Husova náměstí, Otevřené centrum, Plácek za domem, Alej pod Chlumem

Mám nápad Tržiště, Mapa neoficiálních cyklotras, Papírenský park lidem a dětem, Zprůchodnění okolí Františkánského kláštera, Bolevecký statek - jak oživit jedinečnou památku?, Chybějící schody do vody, Betonová skvrna Skvrňan, Radbuza - levý břeh, Saský most, Křížek v Zátiší

Více na www.verejnyprostorvplzni.cz

Autoři vybraných projektů v této a druhé kategorii Uskutečněme to spolu mohou nyní připravit žádost o grant. Budou na to mít zhruba měsíc. "Žádosti budou znovu posouzeny porotou. Doufáme, že se podaří podpořit co nejvíc projektů," říká k tomu Marek Sivák ze společnosti Plzeň 2015, který má program Pěstuj prostor na starosti.

Loňské nápady se už realizují

"Naším záměrem je, aby se s námi lidé podělili o nápady, jak vylepšit prostředí, ve kterém žijí. Část podnětů z 1. ročníku už se podařilo uskutečnit, například se za přispění dobrovolníků z celého světa zušlechtila Zapomenutá zahrada poblíž Boleveckých kolejí. Jsme rádi, že i ve 2. ročníku se objevily velmi podnětné a mnohdy originální myšlenky," hodnotí Marek Sivák.

Kromě zahrady u Boleveckých kolejí se podle něj podařilo alespoň během Dne Meliny Mercouri realizovat tančírnu u konzervatoře, upraven byl také zemník u Ježíška, na němž se uskutečnil zajímavý program.

Z těch letošních se mu prý líbí oba typy projektů, a to jak ty, které pomohou konkrétnímu místu, ale i ty, které zasáhnou určitým způsobem celou Plzeň.

"Z návrhů, které zasáhnou celou Plzeň, je to třeba Rozkvetlá Plzeň. V rámci toho by měly být Plzeňanům distribuovány cibulky květin a oni by měli možnost je zasadit, kde budou chtít, samozřejmě s výjimkou určitých míst," nastínil Sivák a dodal, že v roce 2015 by cibulky měly naráz vykvést. A to by mělo pokračovat i v dalších letech.

Siváka zaujal také nápad otevřít kavárnu na pilířích nedostavěného mostu z druhé světové války u řeky Radbuzy. "Je to sice vizionářské a na splnění dost obtížné, ale kdyby se to podařilo, místu by to velmi pomohlo," míní Marek Sivák.

Mezi dalšími podněty bylo také oživení Husova náměstí, na které by se mohly přinést veřejné kulturní produkce (například zapojením do letního open-air festivalu Živá ulice), zajištění kvalitní bezplatné wi-fi sítě v pěších zónách ve středu města, pěkná alej pod Chlumem nebo oživení Boleveckého statku.

Celkem se sešla ve všech třech kategoriích více než stovka podnětů.