Amatérský meteorolog a lovec mrazů Antonín Vojvodík naměřil na Šumavě během

Amatérský meteorolog a lovec mrazů Antonín Vojvodík naměřil na Šumavě během července už dvanáct ranních mrazů. | foto: NP Šumava

Na Šumavě mrzne i uprostřed léta, v pondělí tam byly minus tři stupně

  • 10
Zatímco zbytek republiky zažívá letní vedra, na Šumavě už dvanáctý červencový den mrzlo. Zdejší "lovec mrazů" Antonín Vojvodík naměřil v úterý ve čtyři hodiny ráno na stanici Perla u Kvildy minus 0,6 stupně Celsia. V pondělí tam byly víc než tři stupně pod nulou.

Letošní červenec zatím na Šumavu přinesl dvanáct mrazivých dní, což je nejvyšší počet za posledních patnáct let.  

"Zatímco přes den se teploty na Šumavě šplhají přes třicet stupňů, v noci tady klesají pod bod mrazu. V úterý ve čtyři hodiny ráno naměřil šumavský lovec mrazů a spolupracovník správy NP Šumava Antonín Vojvodík minus 0,6 stupně Celsia. V pondělí to byly více než tři stupně pod nulou. V obou případech klesla teplota k těmto hodnotám na meteorologické stanici Perla u Kvildy, což je jedno z nejstudenějších míst Šumavy," řekl mluvčí národního parku Šumava Pavel Pechoušek.

Podle amatérského meteorologa Antonína Vojvodíka lze mrazivá rána očekávat i po zbytek července.

Rašeliniště i v červenci pokrývá ranní jinovatka

Šumava je nádherná právě pro své neopakovatelné přírodní podmínky, ke kterým patří i letní mrazy. Jinovatka na rašeliništích během července je velký zážitek pro každého návštěvníka.

"Národní park Šumava je ostrovem severské přírody uprostřed Evropy s celou řadou rostlin i živočichů, kteří se zde dochovali z doby ledové. Jedná se o takzvané glaciální relikty jako je třeba bříza zakrslá, hořec panonský nebo střevlík menetriesův," říká ředitel Národního parku Šumava a rodák z Horské Kvildy Jiří Mánek.

Rozhodně to ale neznamená, že by se turisté měli Šumavy bát. Nízké teploty jsou jen záležitostí nocí, přes den je na Šumavě podobně, jako všude v republice.

Dosavadních dvanáct červencových mrazivých nocí není pro Šumavu maximum. Nejvíce nocí, kdy teplota klesla pod bod mrazu, bylo v roce 1990. Tehdy meteorologové takto nízké teploty naměřili osmnáctkrát.

Vůbec nejnižší červencová teplota za posledních 35 let byla na Šumavě naměřená v roce 1996, kdy teplota na meteorologické stanici Perla klesla na minus 7,6 stupně Celsia.