Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Jan Zvolánek, iDNES.cz

Zloději se před zimou zaměřili na dřevo, lesy chrání závory i hlídky

  • 2
Uzamčené závory, ochranné hlídky a okamžité odvážení vytěženého dřeva. Taková opatření zavedli v posledních týdnech lesníci v Plzeňském kraji. Před blížící se zimou se totiž množí krádeže dřeva.

Policisté na Domažlicku například pátrají po zloději, který začátkem měsíce ukradl v lese u Poběžovic 15 kubických metrů smrkového dřeva.

„Na volné skládce bylo nařezané na dvoumetrová polena. Škoda je odhadnutá na 15 tisíc korun. V případě dopadení hrozí pachateli až dva roky vězení,“ popsala policejní mluvčí Dana Brožová.

Dvacet vzrostlých smrků a borovic zloději pokáceli také v lese na Tachovsku. Škoda je vyčíslena na 30 tisíc korun.

Kde dřevo skončí? Buď z něj po vyschnutí vzniknou trámky na stavbu, nebo je už rozřezané na menší polena, rozštípané a někde vysychá, aby příští zimu skončilo v krbu nebo v kamnech.

„Zájem o palivové dřevo výrazně stoupl v posledních pěti až šesti letech,“ říká Richard Havelka, vedoucí Úseku lesů, zeleně a vodního hospodářství Správy veřejného statku města Plzně.

Lidé se k topení dřevem začali vracet po posledním větším zdražení elektřiny a plynu. „I když teď ceny postupně klesají, hodně lidí si mezi tím pořídilo doplňkové způsoby vytápění domů. Ať to jsou krby, kotle nebo kachlová kamna. Už si na ně zvykli,“ vysvětlil Havelka.

Stále více lidí si jezdí pro hotové palivové dříví, ale zároveň stoupá zájem o takzvanou samovýrobu dřeva. „To je třeba uklízení větví po těžbě. Porážet stromy nikoho nenecháme,“ podotkl Havelka.

Krádežím dřeva se snaží majitelé předcházet například důsledným zamykáním závor na cestách do lesů. Stejně mluví i ředitel rokycanských městských lesů Stanislav Suda.

„Neustále zamčené závory na všech cestách, požární a ochranné hlídky v lesích, spolupráce s policií a vytěžené dřevo okamžitě odvezené z lesa,“ vypočítává Suda, jak se brání zlodějům.

Podle jeho slov se jim tento systém osvědčuje už několik let.

„Dříve byla ochrana lesů jednodušší, protože firmy končily brzy a po třetí hodině odpoledne v lese nebylo jediné auto. Dneska dělají pořád. Naší výhodou jsou lesy blízko města. Není výjimečné, že nám volají i sami lidé z okolí, že v lese vidí světla, slyší nakládání dřeva a nějak se jim to nezdá. My si informace okamžitě ověřujeme a opravdu to funguje,“ vysvětlil Stanislav Suda.

Lesy České republiky obhospodařují téměř polovinu lesů v zemi. „Letos jsme zatím v Plzeňském kraji řešili 19 případů, většinou krádeže ještě stojících souší. V loňském roce jich bylo 28. Plzeňský kraj patří v posledních letech k těm, kde je případů nejméně,“ shrnula mluvčí lesů Eva Jouklová.

V celé republice letos hlásili 417 drobných krádeží dřeva, v loňském roce jich bylo 623. Zloději porážejí zejména uschlé jehličnaté stromy, ale nepohrdnou ani stromy zcela zdravými.