Sušická nemocnice se do výběrového řízení možná vůbec nepřihlásí, kvůli nízké ceně.

Sušická nemocnice se do výběrového řízení možná vůbec nepřihlásí, kvůli nízké ceně. | foto: Jitka Kubíková Šrámková, MF DNES

Sušici hrozí, že bude bez pohotovosti. Do tendru se nikdo nehlásí

  • 1
Ani jeden uchazeč se pravděpodobně nepřihlásí do výběrového řízení na poskytování lékařské pohotovosti v Sušici na Klatovsku. Na tři roky provozu jí totiž kraj poskytne jen 5,5 milionu korun. Pohotovosti v Tachově, Boru, v Plané a v Plzni přitom dostanou 22,5 milionu korun.

Pohotovost pro děti a dospělé dosud poskytovala sušická nemocnice. Ta ovšem zvažuje, že do výběrového řízení kvůli nízké ceně nepůjde. Poskytovatelé v ostatních městech kraje se o veřejnou zakázku přihlásí.

„Když srovnáme cenu, kterou kraj nabízí v jiných místech a kterou nabízí nám, je to zhruba čtyřikrát méně. Nám nabízí 5,5 milionu korun, ostatním kolem 22 milionů. To se mi nelíbí, protože nám to přivodí ztrátu,“ uvedl Vladimír Sloup, ředitel sušické nemocnice, jejímž zřizovatelem je město. Doplnil, že jako jedinou možnost vidí nepřihlásit se do výběrového řízení.

„Když se do soutěže přihlásíme a potom budeme prokazovat náklady, které jsme s pohotovostí měli, a budeme po hejtmanství chtít doplatek, kraj nám s největší pravděpodobností namítne, že jsme nějakou cenu vysoutěžili. Když se do soutěže přihlásíme se skutečnými náklady, tak nás kraj vyřadí, protože je tam podmínka maximální ceny, což je v Sušici u dětské pohotovosti 590 tisíc korun a u pohotovosti pro dospělé 4,535 milionu korun, obojí za tři roky,“ popsal ředitel.

V Tachově a Boru zřejmě bude muset přispět město

Většina ostatních dosavadních poskytovatelů potvrzuje, že cena, kterou kraj za pohotovost nabízí, je na hraně. A to budou soutěžit o násobně větší peníze než v Sušici.

V Tachově a v Boru ředitelé poliklinik připustili, že na pohotovost zřejmě bude muset doplácet město. Ředitel tachovské polikliniky Petr Tuháček připomněl, že vedení města bere pohotovost jako povinnost, protože v okrese není nemocnice. „Buď lidé přijedou sem, nebo my můžeme dojet za nimi,“ dodal Tuháček.

Například Nemocnice u sv. Jiří v Plzni, která se hodlá do soutěže přihlásit, by mohla získat na dětskou pohotovost za tři roky až 10 milionů korun, zatímco sušická nemocnice maximálně 590 tisíc korun.

V Tachově by poliklinika za tři roky získala na pohotovost pro dospělé až 13,93 milionu, zatímco v Sušici jen 4,535 milionu.

Sušická nemocnice kraj marně žádá o dotaci na péči

Podle vedoucího odboru zdravotnictví krajského úřadu Jana Karáska se částky liší, protože služby poskytované v rámci lékařské pohotovosti jsou rozdílné - například rozsah ordinačních hodin nebo návštěvní služba.

„Cílem není hradit náklady bez ohledu na výnosy, nýbrž pouze prokazatelnou ztrátu zařízení v rámci pohotovostní služby. Kraj se musí chovat jako dobrý hospodář,“ konstatoval Karásek.

Doplnil, že částka v současné veřejné zakázce pro pohotovost v Sušici byla oproti předchozímu roku mírně navýšena.

Rozhořčenost vedení sušické nemocnice je dána i dlouhodobou marnou snahou získat od kraje dotace na péči.

„Kraj nám nedal na naši činnost nikdy ani korunu, i když jsme ho o dotaci žádali kvůli tomu, že léčíme i mimosušické pacienty. A teď nám ještě nastaví takto nízkou cenu za pohotovost, navíc v době, kdy do svých nemocnic dává ročně stovky milionů korun na dorovnání ztráty,“ uvedl šéf nemocnice Sloup.