Přednosta chirurgické kliniky FN Plzeň Vlastimil Třeška s americkým kolegou při

Přednosta chirurgické kliniky FN Plzeň Vlastimil Třeška s americkým kolegou při operaci nádoru jater novou šetrnější metodou. | foto: Martin Polívka, MF DNES

Lékaři v Plzni operovali nádor na játrech šetrnější metodou

  • 2
Lidé s rakovinou mají větší šanci na delší život díky nové operační metodě, kterou v pátek použili lékaři z plzeňské fakultní nemocnice. Speciálním přístrojem NanoKnife zlikvidují nádor bez zasažení okolních zdravých tkání. Úplně poprvé metodu využili američtí lékaři zhruba před rokem.

"Díky speciálnímu přístroji lze provést zákrok i u některých pacientů, u nichž nebyla operace kvůli rozsahu nádoru možná," uvedl přednosta chirurgické kliniky FN Plzeň Vladislav Třeška.

Operace rakoviny jater ve FN Plzeň

Plzeňská FN ročně provede na 80 operací rakoviny jater, což je nejvíce v ČR. Z diagnostikovaných pacientů s tímto typem rakoviny je ale možné operovat jen zhruba 20 procent. Novou metodou by bylo možné operovat ročně asi o dalších deset lidí s rakovinou jater navíc. Statistiky říkají, že po operaci rakoviny jater 40 až 50 procent pacientů přežívá normálně pět let, neoperovaní pacienti do roka umírají.

Metoda je unikátní v tom, že probíhá takzvaně za studena, kdy zavedené sondy ničí pouze nádor v přesně vymezeném elektrickém poli. Na rozdíl od jiných podobných metod jako ablace či zásahy laserem se ale do okolí zásahu nešíří žádná tepelná energie, jež by mohla poškodit okolní tkáně či cévy.

"Přístroj pracuje na takzvaném elektroporatizačním principu, kdy elektrická energie o vysoké voltáži 3000 voltů v asi devadesáti mikrosekundových pulsech likviduje pouze membránu buňky a tato nádorová buňka se potom rozpadne a zemře," popsal Třeška.

Sondy je možné zavést pacientovi v narkóze do těla v naprosté většině případů bez skalpelu, jen pod rentgenovou kontrolou. Samotný zákrok trvá kolem pěti až deseti minut, rychle se hojí a pacient může domů odejít po jednom až dvou dnech. Nejlepší výsledky jsou při likvidacích nádorů do průměru 2,5 centimetru, lze ale operovat i nádory o průměru pět a více centimetrů.

Díky novému postupu mohou lékaři odstranit i nádory v blízkosti cév vyživujících rakovinou napadený orgán, což dosud nebylo známými metodami možné. Metoda by tak mohla pomoci pacientům s rakovinou jater, prostaty, plic, ledvin a zejména slinivky břišní, která když je zasažena rakovinou, tak se nedá vůbec operovat.

Speciální přístroj si nemocnice budou půjčovat

V budoucnu se s metodou počítá i při operacích mozku. Třeška ale upozornil na to, že ani tento nový postup není vhodný pro všechny lidi s rakovinou.

Přístroj, který je k zákroku třeba, nemocnice nemá. Stojí přes 10 milionů korun. Pro potřeby českých nemocnic ho pořídila firma S.A.B., jež se zabývá prodejem zdravotnických potřeb. Nemocnicím ho bude půjčovat. Na každou operaci je ale třeba zakoupit sadu sond.

Nejběžněji se používají tři sondy, což přijde na 90 tisíc korun korun. "Operaci zatím pojišťovna neplatí," upozornil Třeška.