Lékař Zdravotnické záchranné služby Plzeňského kraje Robin Šín se přihlásil do...

Lékař Zdravotnické záchranné služby Plzeňského kraje Robin Šín se přihlásil do aktivních záloh. | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Lékař v řadách záložáků chce bojovat proti chorobám jako je ebola

  • 0
V pět hodin ráno běhání a rozcvička, pak celodenní dril, to vše bez doušku kávy. Lékař plzeňské záchranné služby Robin Šín nedávno absolvoval čtrnáctidenní výcvik specialistů aktivních záloh ve Vyškově.

Náměstek ředitele Zdravotnické záchranné služby Plzeňského kraje Robin Šín je jako lékař přidělený do Centra biologické ochrany v Těchoníně, což je speciální vojenská nemocnice biologické ochrany proti vysoce nakažlivým nemocem.

„Kdyby došlo k přirozenému výskytu nebo i teroristickému zneužití biologických zbraní, tak by tato nemocnice sloužila k záchytu, izolaci a léčení lidí například s krvácivou horečkou typu ebola či marburg,“ přiblížil Šín.

Už při přípravě na výcvik zhubl devět kilogramů

Voják v aktivní záloze může být teoreticky vyslán po domluvě s armádou i do zahraniční mise. „Jsem s tím srozuměný, mám kontrakt podepsaný na tři roky, armáda dává rok dopředu vědět, pokud počítá s aktivním záložákem do mise,“ vysvětlil Šín.

Jako záložák se přihlásil před tři čtvrtě rokem na krajském vojenském velitelství v Plzni. Kromě administrativy musel absolvovat lékařskou prohlídku. Na doporučení vojáků se několik měsíců předem začal na výcvik připravovat.

„Dělal jsem hlavně kliky, dřepy, sklapovačky, běhal jsem,“ vylíčil bývalý sportovec Šín.

Shodil při tom asi devět kilogramů, další kila pak ubyla ve Vyškově. „O zhubnutí jsem usiloval delší dobu a pomohl mi k tomu až vojenský výcvik,“ uvedl Šín.

„Zvyknout si v pět hodin ráno na běhání a rozcvičky, to ze začátku bylo velice namáhavé,“ svěřil se Šín. Obtížné podle něj bylo být od pěti ráno do deseti večer bez kávy.

Výcvik obnáší taktickou, ženijní i zdravotní přípravu. „Například při střelecké přípravě jsme probírali, jak zbraně vypadají, jak fungují. Museli jsme je rozebírat i dávat dohromady, pak jsme teprve šli na střelnici,“ popsal náměstek.

O armádu se zajímal vždycky. Zbraň sice doma nemá, ale pravidelně chodí v Plzni na střelnici.

Při taktické přípravě se záložáci také dověděli, jak se mají chovat při útoku či v obraně, absolvovali i kurz přežití v přírodě.

„V noci jsme byli ve výcvikovém prostoru, kde jsme si museli postavit improvizované přístřešky z toho, co je v lese k nalezení, museli jsme se tam i stravovat,“ přiblížil Šín.

A co by lékař řekl někomu, kdo se rozhoduje, zda má do záloh vstoupit? „Pokud je hrdý na to, že je občan České republiky a chce státu něco dát, zkrátka chce se angažovat, a ne jenom brát, tak aktivní záloha je bezvadný způsob,“ popsal Šín.

Tomáš Klasňák z rekrutačního odboru Armády ČR uvedl, že do aktivních záloh se v poslední době hlásí víc lidí než dřív. Při náborech prý pomohla i hrozba teroristických útoků.