Pavilon onkologie plzeňské Fakultní nemocnice. Za rok tam přijde kolem tří tisíc nově nemocných lidí.

Pavilon onkologie plzeňské Fakultní nemocnice. Za rok tam přijde kolem tří tisíc nově nemocných lidí. | foto: Jiří Bervida, MAFRA

Lidé podceňují prevenci rakoviny, na západě by platili léčbu, říká lékař

  • 8
Plzeňská onkologie je nejzatíženější v Česku. Každý den tam přijde dvanáct nových pacientů se zhoubným nádorem. Přednosta onkologické kliniky je přesvědčen, že největším rizikem vzniku nádorů jsou podezřele laciné potraviny.

Lidé navíc podceňují prevenci a pacienti z venkova chodí až když už není zbytí. Platí pak krutou daň.

Velkým problémem českého zdravotnictví je to, že jsou všechny lékařské zákroky zdarma a lidé si péče neváží. Nechodí například na preventivní prohlídky a pak na to krutě doplácejí například rakovinou v pokročilém stádiu.

Zhoubné nádory v kraji

Rok - výskyt - úmrtnost

Zhoubné nádory prsu

1980 - 156 - 61

1990 - 192 - 95

2000 - 261 - 134

2011 - 462 - 168

Zhoubné nádory děložního hrdla

1980 - 1320 - 423

1990 - 1676 - 447

2000 - 2499 - 481

2011 - 3759 - 420

Prohlásil to přednosta onkologické kliniky Fakultní nemocnice v Plzni Jindřich Fínek. Ten se přimlouvá za určitý typ represe vůči pacientům tak, jak je to obvyklé v některých západních zemích. Česko jde podle Fínka ale opačným směrem, když ruší od příštího roku třicetikorunové poplatky za návštěvu lékaře.

„My v Česku si nedovolíme udělat určitou represi, v Anglii vám pošlou obsílku na screening jednou, podruhé, a pokud na tuto preventivní prohlídku cílící na snížení výskytu rakoviny nepřijdete, léčbu zaplatíte,“ uvedl Fínek.

„Třicetikorunový poplatek v Česku představuje jedno pivo. Kdybyste chodili ve Spojeném království na chemoterapii, zaplatíte za každou návštěvu 70 liber - při ceně jednoho Guinnesse 4,2 libry,“ srovnal Fínek na středeční přednášce pro veřejnost konané na onkologické klinice FN.

Ženy s nádorem z venkova přichází příliš pozdě

Například ve výskytu rakoviny ledvin jsou podle portálu svod.cz Češi na prvním místě na světě, rakovina slinivky Česko řadí na druhé místo stejně jako rakovina dělohy, rakovina tlustého střeva na páté místo, rakovina varlat řadí české muže na sedmé místo, v počtu rakovin močového měchýře jsou pak Češi na osmém místě jako u rakoviny žlučníku.

Nejvíc nádorů je podle Fínka vždycky ve městě, protože tu žije nejvíc starších lidí a nádor je onemocnění vyššího věku.

„Ale když se podíváme na výsledky léčby, lidé z města vždycky dopadají lépe než ti z venkova. Protože například žena z malé vesnice na Domažlicku, která onemocní nádorem vaječníku a zvětšuje se jí břicho výpotkem, půjde k lékaři, až když se nedostane do oblečení. Tam je veškerá naše snaha, veškeré vysvětlování, že by měla přijít k lékaři včas, veškerá prevence zbytečná,“ popsal Fínek.

Ten přiblížil i některé odpovědi žen, když se jich zdravotník na onkologické klinice zeptá, kdy byly naposledy u svého gynekologa. „U čtyřicetileté ženy není výjimkou odpověď, že před dvaceti lety nebo po porodu, což vyjde nastejno,“ popsal Fínek.

Možná i proto přednosta vede komplexní onkologické centrum s největším počtem pacientů v Česku. „Počet nemocných, kteří přicházejí s novými nádory do Fakultní nemocnice v Plzni, se pohybuje kolem tří tisíc ročně, takže každý pracovní den vstoupí na onkologickou kliniku 12 nových nemocných s diagnózou zhoubný nádor,“ vysvětlil Fínek.

Na nádorech se podepisují i levné „potraviny“

Na otázku jednoho ze zhruba padesátky návštěvníků přednášky, v jakém stádiu nemoci pacienti navštíví lékaře, odpověděl, že zvýšená osvěta alespoň částečně funguje. Přibývá totiž lidí přicházejících v prvních stádiích rakovinných onemocnění.

„Například když je malinkatý nádůrek na děložním hrdle, tak ten všichni onkologové léčí velice rádi, protože vyléčí všechny pacientky,“ vysvětlil Fínek. Podle něho ale přibývá i pokročilých metastatických stádií.

„To jsou lidé osvětovými kampaněmi neoslovitelní. Já si to vysvětluji tak, že když posloucháte 24 hodin denně Ordinaci v růžové zahradě, tak už nepotřebujete žádný jiný kontakt se světem,“ řekl s nadsázkou Fínek, pověstný svým černým humorem.

Posteskl si i nad tím, že kromě rakoviny mozku, štítné žlázy, prostaty a dělohy je Plzeňský kraj u všech ostatních nádorů nad českým průměrem. Podle něj zatím nikdo nezjistil, proč tomu tak je.

„Zkrátka největším rizikem nádorového onemocnění je narodit se a bydlet v Plzeňském kraji,“ uvedl přednosta, který za největší riziko vzniku nádorového bujení považuje to, co „kupujeme v diskontních řetězcích a nazýváme to potravinami“.