Lékaři operují ramenní kloub v plzeňské nemocnici Privamed. (25. února 2016)

Lékaři operují ramenní kloub v plzeňské nemocnici Privamed. (25. února 2016) | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Lékaři v Plzni se naučili nový způsob, jak zpevnit vypadávající rameno

  • 0
Ortopedi plzeňské nemocnice Privamed ve středu provedli první zákrok svého druhu v Plzeňském kraji, a to stabilizaci ramenního kloubu takzvanou Latarjetovou operací. Ta se používá u pacientů s nestabilním ramenním kloubem.

„Jedná se o nový způsob řešení nestability ramene,“ uvedl operatér Ludvík Lukáš. Operace je podle něj určena široké veřejnosti a je pacientům plně hrazena pojišťovnou. Vypadávání kloubu podle něj často vzniká při sportování, zvláště lyžování. Do nemocnice prý ale přicházejí i hokejisté či vodáci.

Lékaři se byli metodu učit v Německu a následně i od kolegů v Českých Budějovicích. Ve středu ji poprvé provedli v Plzni.

Jedná se o otevřenou operaci. Výhodná je v tom, že se operuje z malého zhruba pěticentimetrového řezu speciálně vyvinutými nástroji. Dříve lékaři používali operaci s velkým řezem, kdy následovalo delší hojení a hrozila omezená hybnost kloubu.

Novou metodou operovali mladého pacienta, který utrpěl před šesti lety vypadnutí ramenního kloubu, což se vystupňovalo až do stadia chronické nestability kloubu.

„Při běžné činnosti docházelo k vypadávání ramenního kloubu. Před pěti lety pacient prodělal artroskopickou operaci, výkon dopadl dobře, rameno bylo stabilní. Ale po určité době, kdy měkké tkáně ramenního kloubu byly příliš opotřebované, se nestabilita vrátila,“ řekl Lukáš.

Operace se provádí formou jednodenní chirurgie

Lékaři tedy pacientovi doporučili Latarjetovu operaci, při které se z minimálního řezu odebere kostní bloček. Ten se přišroubuje k jamce ramenního kloubu a tím se zajistí jeho stabilita.

Jako kostní bloček o velikosti dvakrát jeden centimetr se používá výběžek lopatky. Ta sahá až k přední straně ramenního kloubu, na který se upíná krátká šlacha bicepsu. Ze stejného řezu lékaři odříznou výběžek i se šlachou krátké hlavy svalu bicepsu a vše přišroubují ke kloubní jamce.

„Stabilizační efekt je dvojí - statický, kdy se v kloubu vytváří zarážka a současně dynamický, kdy s kostěnou zarážkou se tam přesouvá i šlacha, která tlačí na ramenní kloub a ten dynamicky stabilizuje,“ vysvětlil Lukáš.

Operace se podle něj provádí formou takzvané jednodenní chirurgie, kdy jeden den pacient přichází do nemocnice a druhý den odpoledne odchází domů s rukou upevněnou stabilizačním závěsem. „Operace dopadla dobře, musím to zaklepat,“ uvedl Lukáš. Plně sportovat podle něj může pacient přibližně po čtyřech měsících.