V poslední dnech hygienici zaregistrovali zvýšený počet případů, kdy lidé po koupání v Boleváku trpěli svědivou vyrážkou.

V poslední dnech hygienici zaregistrovali zvýšený počet případů, kdy lidé po koupání v Boleváku trpěli svědivou vyrážkou. | foto: Jiří Bervida, MAFRA

Bolevák není vhodný ke koupání, přemnožené larvy mohou zalézt pod kůži

  • 1
S velmi špatnou zprávou přišli na začátku prázdnin hygienici. Varovali, že voda v nejoblíbenějším Boleveckém rybníku v Plzni, ke kterému chodí tisíce lidí, není vhodná ke koupání. Plavou v ní totiž larvy, které mohou dělat lidem potíže.

Donedávna byly největším problémem Boleváku rostliny, které se rozbujely tak, že mnoha plavcům vadily. Město si muselo pořídit vodní kombajn, aby je mohlo účinně sekat (více o tom čtěte zde).

Pomohlo to, jenomže je tu další malér. Rozmnožily se larvy (cerkárie), které mohou koupající trápit.

"Koupání nelze doporučit zejména pro citlivé jedince, kterými jsou děti, těhotné ženy, osoby trpící alergií a osoby s oslabeným imunitním systémem," uvedla Radmila Koubová z krajské hygienické stanice.

Pro snížení rizika napadení cerkáriemi doporučili hygienici ošetřit pokožku před vstupem do vody mastným krémem.

Cerkáriová dermatitida

  • alergické kožní onemocnění vyvolané průnikem larev (cerkárií) ptačích motolic do kůže
  • do vody se uvolňují cerkárie z vodních plžů, volně plavou a do lidské kůže vnikají při koupání, cílovým hostitelem jsou pro cerkárie vodní ptáci
  • při kontaktu s kůží člověka do ní proniknou, nejsou v ní však schopny přežít, a tak po několika dnech hynou

Zdroj: KHS Plzeň

V poslední dnech hygienici zaregistrovali zvýšený počet případů, kdy lidé po koupání v Boleváku trpěli svědivou vyrážkou.

"Jedná se pravděpodobně o cerkáriovou dermatitidu, označovanou také jako vyrážka z koupání," uvedla Koubová.

Problém souvisí s čistotou vody

Cerkáriová dermatitida způsobená průnikem larev do kůže se projevuje skvrnami, puchýři, zarudnutím kůže a doprovází ji intenzivní svědění. Ojediněle se může vyskytnout horečka, nevolnost a dochází ke zduření lymfatických uzlin. Příznaky odezní po několika dnech.

Hydrolog Jindřich Duras uvedl, že problém s cerkáriemi souvisí s tím, že se podařilo vodu v rybníku vyčistit.

"Pokud je čistá voda, vyskytnou se v ní rostliny a pak se za nimi nastěhují vodní ptáci," vysvětluje.

Z trusu ptáků se ovšem líhnou larvy, které se zavrtávají do šneků, ty pak opouštějí mikroskopické cerkárie, které se chtějí dostat znovu do vodního ptáka a přitom mohou napadnout člověka.

"Pupínek na kůži je důkaz, že imunitní systém se s tím vyrovnal jako po bodnutí komárem," konstatoval. Duras uvedl, že letos je cerkárií v Boleváku víc než loni.

A co se tím dá dělat? Duras tvrdí, že v Německu se už běžně prodává opalovací mléko poskytující lidem stoprocentní ochranu. To je možné objednat přes internet. Jedná se například o přípravek Quallen- und Sonnenschutz Canea LSF 30 für Kinder za zhruba 16 eur. "Běžná opalovací mléka poskytují jen částečnou ochranu," uvedl.

Zlikvidovat šneky, které larvy přenáší, prý není možné. Problémem Boleváku se už zabývají odborníci z Lékařské fakulty v Praze. "A hledáme způsob, jak sekat vodní rostliny, abychom šneky maximálně omezili," prohlásil Duras.