Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Sen o lanovce v Železné Rudě se rozplývá, park odmítl směnu pozemku

  • 34
Plán na výstavbu nové lanovky v lyžařském areálu Samoty v Železné Rudě nejspíš padá. Správa Národního parku Šumava totiž zamítla možnost vyměnit chráněný pozemek, na němž má stát vlek, za jiný s vyšším stupněm přírodní ochrany.

Správci parku původně chtěli investorovi - společnosti Trigema - vyjít vstříc, jenže podle právních rozborů jim to neumožňuje zákon.

„Pro soukromý investiční záměr nemůže správa parku legálně poskytnout lesní pozemek, který je ve vlastnictví státu. Prodat pozemek pro zamýšlenou lanovku ze zákona nemůžeme, protože bychom jej museli prohlásit za nepotřebný. Jenže z hlediska ochrany přírody na území národního parku to není možné učinit,“ vysvětlil ředitel Národního parku Šumava Pavel Hubený.

Podle jeho slov nepřichází v úvahu ani poslední možnost, tedy směna za přírodně hodnotnější lokalitu mimo národní park. Ani to zákon neumožňuje.

Minulé vedení parku udělilo na stavbu lanovky výjimku

„Hledali jsme cestu, jak tento problém vyřešit především ke spokojenosti investora, potažmo města Železná Ruda. Věnovali jsme tomu několik měsíců. Všichni experti se ale shodli, že v tomto případě schůdná cesta není,“ konstatoval náměstek ministra životního prostředí Vladimír Mana.

Firma Trigema, která na Samotách skoupila pozemky a chce tam investovat přibližně 250 milionů korun do vybudování luxusního skiareálu pro rodiny s dětmi, se snaží získat pozemek pod budoucí lanovkou už šest let.

Problém je v tom, že zamýšlený vlek zasahuje 200 metry do chráněné zóny národního parku s druhým stupněm ochrany.

Vedení Železné Rudy společně s Plzeňským krajem proto před časem navrhlo řešení, že město koupí od soukromníků pozemky ještě cennější než téměř hektar ležící v druhé zóně přírodní ochrany, předá je parku a výměnou za to bude moci Trigema na svém pozemku postavit lanovku.

Mluvčí Trigemy Radek Polák sdělil, že firma prozatím nebude přípravy projektu detailněji komentovat.

Z rozhodnutí správy parku je zklamaný starosta Železné Rudy Michal Šnebergr: „Každý investor by měl být hýčkaný, zařízení budovaná před rokem 1989 sloužit nemohou, musí se modernizovat,“ uvedl.

Zastupitelstvo Železné Rudy v minulosti kvůli plánům postavit lanovku změnilo územní plán, vznikla studie vlivu stavby na životní prostředí EIA.

Minulá správa parku - za ředitele Jiřího Mánka - totiž udělila Trigemě s posvěcením ministra životního prostředí na výstavbu lanovky výjimku. Podle nového vedení parku v čele s Pavlem Hubeným ovšem taková výjimka možná není.

Vedení národního parku Šumava je dlouhodobě ve sporu se šumavskými starosty, kteří podporují investice podobného typu.

Park argumentuje tím, že kdyby neexistoval park a ochrana přírody, turistů by v regionu bylo méně. „Já jsem pro přírodní charakter oblasti, ale pokud v parku nebudou kvalitní služby, zákazníky nepřilákáme,“ prohlásil starosta Železné Rudy Michal Šnebergr.