Pamětní deska stíhacího pilota československého a britského letectva,...

Pamětní deska stíhacího pilota československého a britského letectva, plukovníka ve výslužbě Ladislava Světlíka na místě, kde stál jeho dům v plzeňské Plzenecké ulici. Odhalení desky provedl český letec a bojovník od Tobruku Pavel Vranský. | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Stíhací pilot z Plzně bojoval v Anglii, komunistům uletěl do Bavorska

  • 11
Stíhací eso z druhé světové války Ladislav Světlík má od soboty ve své rodné Plzni pamětní desku. Je na domě v Plzenecké ulici na Slovanech, kde se před sto lety narodil a kde tehdy stál jeho rodný dům. V roce 1950 Světlík s kolegy z RAF uletěl třemi dopravními letadly za svobodou.

Létat se Ladislav Světlík učil na letišti Plzeň-Bory. Za druhé světové války se přes Polsko a Francii dostal do Velké Británie, kde jako příslušník 312. československé stíhací perutě patřil mezi letecká esa.

„Za druhé světové války prošel Polskem, ve vzdušných soubojích nad Francií zvítězil nejméně nad čtyřmi okupanty. Z Velké Británie odletěl do nesčetně nebezpečných akcí nad nepřátelské území. Nalétal 200 ostrých operačních hodin. Pak sloužil u dopravního letectva a prolétal celou západní Evropu. Jako dopravní pilot se dočkal konce druhé světové války,“ přiblížil osud Ladislava Světlíka historik Daniel Švec.

Odhalení desky pilotovi RAF

Po návratu do Československa se Ladislav Světlík stal pilotem u Československých aerolinií. Po únoru 1948 mu bylo jasné, že jako pilot ze západní fronty už nebude moci dlouho létat.

Proto s dalšími třemi kolegy v březnu 1950 uskutečnili tehdy nevídanou akci. Se třemi letouny i s cestujícími přeletěli do Bavorska, přistáli na letišti v Erdingu.

„Tehdejší propaganda to vylíčila jako čistě kriminální čin. Kdyby to neudělal, patrně by jako jeho bývalí spolubojovníci skončil za mřížemi nebo v pracovních lágrech,“ připomněl historik Daniel Švec.

Veterán se dožil jedenadevadesáti let

Plzeňský rodák Světlík se z Bavorska dostal do Velké Británie, kde až do odchodu do důchodu v 60. letech minulého století létal jako dopravní pilot.

Jeho bohatý život se uzavřel před devíti lety na Novém Zélandě. Dožil se 91 let.

Odhalení pamětní desky svého kolegy se osobně zúčastnil válečný veterán od Tobruku a příslušník bývalé 311. bombardovací perutě Pavel Vranský.

„Jsem rád, že jsem mezi vámi. Plzeň je baštou, ve které se vzpomíná na západní odboj. Jsem strašně rád, že tu mohu být u uctění památky jednoho z velkých lidí, kteří bojovali a umožnili, že tu dnes můžeme stát. Bez vzpomínky na takové hrdiny, jako byl Láďa Světlík, se neobejde náš stát, naše minulost ani budoucnost. Jméno na tabulce by mělo připomínat, že Češi bojovali, nesklonili hlavu a vždycky byli věrní tomu, co říkal Tomáš Garrique Masaryk: Nebát se a nekrást,“ řekl pětadevadesátiletý veterán Vranský v Plzni.

Pavel Vranský jen stěží skrýval dojetí, když mu organizátoři slavnosti předali stříbrnou pamětní medaili s vyobrazením jednoho z nejznámějších leteckých válečných es - Františka Fajtla.