Archeologický průzkum poblíž Kyšic, kde se bude stavět železniční koridor.

Archeologický průzkum poblíž Kyšic, kde se bude stavět železniční koridor. | foto: Ladislav Němec, MAFRA

U Plzně se našla pravěká vodní nádrž, může být stará až 8000 let

  • 17
Uměle vybudovanou vodní nádrž, která může být stará až osm tisíc let, objevili archeologové při průzkumu poblíž Kyšic, kde se bude stavět železniční koridor mezi Plzní a Ejpovicemi. Přehrada, kterou lidé kdysi vytvořili, sloužila jako zásobárna vody a možná i k chovu ryb.

„Máme tam nejstarší nálezy z neolitu a také střepy z mladší doby bronzové, takže zatím si úplně nejsme jistí přesným datováním. Nádrž zřejmě byla součástí sídelního areálu, který jsme na místě odkryli,“ uvedla Kateřina Postránecká, vedoucí výzkumu ze Západočeského institutu pro ochranu a dokumentaci.

Lidé pravěké vodní dílo s největší pravděpodobností vytvořili tak, že přehradili potok, který místem osídlení protékal. „Nádrž může být skutečně stará až osm tisíc let,“ podotkla Postránecká.

Podle archeologů jistě byla zdrojem vody pro komunitu, která tu sídlila. Sloužila minimálně desítkám lidí. V místě existovaly v průběhu tisíciletí jedna nebo dvě vesnice, ukazují nálezy. Našly se zde sídlištní objekty i hroby.

Je také možné, že přehrada sloužila i k chovu ryb. „Zatím to ale prokázáno nemáme, protože výplň z nádrže teprve budeme podrobně proplavovat. Pokud se tam najdou rybí kosti, tak bude jasné, že tam nějaké ryby na chov zřejmě byly,“ míní Postránecká.

Rozměry nádrže archeologové ještě neznají. „Odkrýváme jen její malou část, kam zasahuje plánovaná stavba. Další část nádrže leží mimo plochu výzkumu, protože tam nezasahuje stavební jáma. Uvidíme, až to budeme mít celé geodeticky zaměřené a vyhodnocené. Tak potom možná i na základě geologických pozorování budeme schopni určit přibližný rozsah,“ řekla Postránecká.

Na nádrž archeologové narazili asi tři metry pod zemí, sedimenty nádrže jsou zatím hluboké asi metr až metr a půl.