Fotbalový tým Hapoel Tel Aviv si přivezl do plzeňského hotelu Golden Fish svého

Fotbalový tým Hapoel Tel Aviv si přivezl do plzeňského hotelu Golden Fish svého šéfkuchaře Kfira Hadada a jeho asistenta Sakera Shorbagiho (na snímku vpravo). | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Košer kuchaři izraelských fotbalistů přivezli koláčky i pastu tahini

  • 2
Suroviny pro přípravu košer jídel, speciální sušenky, tajná koření a k tomu dva vlastní kuchaře si s sebou do Plzně přivezli fotbalisté izraelského Hapoelu Tel Aviv. Mistři košer kuchyně se s českými kolegy podělili i o některé recepty.

K ubytování si Izraelci vybrali stejný hotel na okraji Plzně, v němž už letos v únoru truhláři řezali dvojpostele jen proto, aby všichni fotbalisté slavného německého Schalke 04 měli do posledního puntíku stejné pokoje.

Ředitelka plzeňského hotelu Golden Fish Jana Rybová říká, že požadavky izraelských fotbalistů jsou mnohem menší, než měli začátkem roku Němci.

"Všichni hráči musí mít stejné apartmány, ale nikdo neřeší, jestli televize v nich mají stejné úhlopříčky. Postele podle jejich přání nesmějí být u sebe, ale od sebe oddělené," říká Rybová.

Stejně jako Schalke 04 mají i hráči Hapoelu v hotelu vyhrazené místnosti, do kterých smí pouze hráči a management klubu, nikdo jiný.

"Kromě klasických snídaní, obědů a večeří mají i coffee breaky, na které od nás nechtěli vůbec nic. Přivezli si na ně svoje speciální sušenky a koláčky," poodhaluje zákulisí ředitelka hotelu.

Čerstvá zelenina, vlastně spousty čerstvé zeleniny, a ty nejlepší čerstvé ryby včetně mořských ďasů nebo tresek, to byl požadavek vedení zahraničního týmu na předzásobení hotelové kuchyně.

S fotbalovým týmem přiletěli do Plzně i dva jeho kuchaři. A ti s sebou přivezli spousty propriet, se kterými čarovali v kuchyni. Pro tým připravovali pokrmy z jarních kuřátek, která si přivezli. Měli i zásobu vysokého roštěnce, což je speciální steakové hovězí maso. U nás a v anglicky mluvících zemích tento steak známe jako rib-eye.

Podle Jany Rybové oba izraelští kuchaři při přípravě pokrmů spolupracovali s šéfkuchařem plzeňského hotelu Jiřím Dvořákem. A kuchyně se chvílemi měnila i v televizní studio.

"Kuchaři si vzájemně vyměňovali recepty, dokonce si pořizovali videozáznam, jak naši kuchaři vaří," přibližuje Rybová.

Součástí každého jídla pro fotbalový tým je množství zeleniny. Izraelští kuchaři si na dochucování brali z české kuchyně jen sůl a pepř. Výslednou chuť jejich pokrmům dávají speciální koření, která si přivezli.

Další součástí téměř všech jejich jídel je speciální pasta ze sezamu, která se jmenuje tahini. Kuchaři ji dochucují nasladko nebo naslano a nechybí téměř u žádného z jídel Blízkého východu.

V Izraeli vaří guláš jako u nás, ale bez mouky

Čeští kuchaři zjistili, že i v Izraeli se vaří guláš jako u nás. Chutná prý podobně, ale nepoužili do něj žádnou mouku.

"Jedním ze základních pravidel těchto dnů je, že se při vaření nesmí kombinovat maso a mléčné výrobky," zní z hotelové kuchyně jedna z podmínek, jež je nezbytná při přípravě.

K pití mají fotbalisté na výběr české minerálky, ať perlivé, či neperlivé, žádné speciální požadavky, nebo dokonce konkrétní značky a výrobce nápojů prý izraelský tým nepožadoval.

Kvůli bezpečnosti hostujícího týmu zůstávalo místo, kde jsou ubytovaní, až do poslední chvíle v tajnosti. Jana Rybová říká, že inspekce ze zahraničí do hotelu přijela před dvěma týdny.

"Prošli si hotel i všechny prostory, zajímaly je reference, kdo už u nás v hotelu byl ubytovaný," říká Rybová s tím, že na personál žádné speciální požadavky nebyly. "Nálada je tu uvolněná, pohodová, příjemná," hodnotí situaci.

Jedním dechem ale dodává, že ještě nezažili taková bezpečnostní opatření jako nyní. A to zde spal i prezident Václav Klaus.