Mládě kuandu obecného v plzeňské zoo.

Mládě kuandu obecného v plzeňské zoo. | foto: Ladislav Němec, MAFRA

V zoo se narodil kuandu, živočich s ovíjivým ocasem ožívá hlavně v noci

  • 0
Historicky druhé mládě kuandu obecného se podařilo odchovat pracovníkům plzeňské zoologické zahrady. Tvora původem z Jižní Ameriky, který v dospělosti připomíná dikobraza, najdou návštěvníci v tropickém pavilonu Z.

Mládě kuandu přišlo na svět 27. července a žije ve společné jihoamerické expozici s nočními opicemi mirikinami a pásovci štětinatými.

„V Evropě kuandu chová asi patnáct zoo, zato v USA a Kanadě přes 50 zoologických zahrad. Otec mláděte, které se teď narodilo u nás v zoo, přišel na svět v německé zoo ve Frankfurtu,“ řekl mluvčí plzeňské zoologické zahrady Martin Vobruba.

Kuandu je lesní, býložravý, převážně samotářský živočich. Jeho starší české označení zní bodlinatec chápavý. Má totiž ovíjivý ocas. Ve dne spíše odpočívá a v noci vyráží na výpravy.

Domovem kunadu je Jižní Amerika, tento živočich se živí ovocem, stonky, semeny i květy či kůrou stromů.

Plzeňská zoo nyní podle Vobruby chová čtyři formy dikobrazů a jim podobných hlodavců. U sibiřského srubu najdete klasické dikobrazy běloocasé, v pavilonu nosorožců dikobrazy neboli osináky filipínské a v africkém nočním pavilonu osináky africké. Kuandu obecné popsal švédský přírodovědec Carl Linné už v roce 1758.