Nezvykle krotkou lišku odchytili v Plzni na Bílé Hoře strážníci. Později

Nezvykle krotkou lišku odchytili v Plzni na Bílé Hoře strážníci. Později uhynula v záchranné stanici živočichů na psinku. | foto: Městská policie Plzeň

Nezvykle krotká liška odchycená v obýváku na gauči uhynula na psinku

  • 5
Veterinární testy prokázaly, že nebojácná liška, která před devíti dny vlezla do obýváku domu na Bílé Hoře a odmítala opustit gauč, měla psinku. Zvíře tehdy odchytili strážníci. Liška později uhynula na záchranné stanici živočichů. Lidé nemusí mít obavy, protože psinka není přenosná na člověka.

"Veterinární testy prokázaly, že liška odchycená 7. července v rodinném domku na Pecihrádku byla pozitivní na psinku," potvrdil šéf záchranné stanice živočichů v Plzni Karel Makoň.

Co je psinka

Infekční onemocnění masožravců postihuje především šelmy psovité a kunovité. Na lidi je nepřenosné, přičemž zvířata chovaná v zajetí či stresovaná prostředím a zvířata neoočkovaná mohou tuto nemoc chytit poměrně snadno. Přenáší se především kapénkovou infekcí, sekrety a exkrementy. Příznaky psinky mohou být od rýmy, kašle, dušnosti, až po krvavé průjmy a nervové příznaky. Nervová psinka je považována za nejtěžší stadium. Dnes by měla být většina psů a šelem proti psince očkována. 

Psinka se na Plzeňsku podle jeho slov objevila po delší době. "Jedná se o velice ojedinělý výskyt tohoto virového onemocnění, které v minulosti výrazně limitovalo počty divokých šelem v přírodě i domácích neoočkovaných zvířat. Podle odborné literatury poslední psinková vlna proběhla na našem území v letech 1990 a 1993 a tímto onemocněním bylo plošně postiženo na 40 procent celkové tehdejší populace chovaných psů," podotkl Makoň.

Podle odborníků se lidé nemusí ničeho obávat. Psinka není přenosná na člověka a nejsou třeba ani žádná zvláštní opatření. Lidé by pouze měli dohlédnout na to, aby měli proti psince očkované své domácí mazlíčky.

Několik uhynulých a nemocných lišek se objevilo v Plzni během asi posledních dvou týdnů. Mezi tři výraznější nálezy patřily tři lišky obecné zajištěné na Bolevci a na Bílé Hoře, tedy téměř ve stejné lokalitě.

Veterinární správa je proto odeslala na vyšetření s podezřením na vzteklinu. "Ta se ale neprokázala ani v jednom z těchto případů," uvedl ředitel Krajské veterinární správy v Plzni Richard Bílý.