Kromě pitné vody se v případě krize město musí strat i o vodu užitkovou. Ilustrační foto

Kromě pitné vody se v případě krize město musí strat i o vodu užitkovou. Ilustrační foto | foto: Zdeněk Němec, MAFRA

Na radnici ladí krizový scénář, aby Plzeň nezůstala na suchu

  • 1
Včas předejít situaci, kdy by obyvatelé města trpěli kritickým nedostatkem vody, se snaží zástupci plzeňského magistrátu. Chystají proto například přípravu záložního zdroje pro Vodárnu Plzeň.

Zároveň sestavují scénář, podle kterého by se v extrémním případě a krajní nouzi voda pro Plzeňany dala odebírat na několika místech, aby se pokryla ta nejzákladnější spotřeba.

Primátor Plzně Martin Zrzavecký (ČSSD) tvrdí, že problematika zajištění vody pro město - při mimořádné události nebo extrémním suchu - je jednou z nejdůležitějších priorit. „Musíme být připraveni na krizovou situaci,“ zdůrazňuje. Jako nouzové zdroje vody pro město mohou fungovat Plzeňská teplárenská, pivovar, vrt u rybníka Košináře i vodárna Plzeňské energetiky v Radčicích napojená na Mži.

Petr Liška z odboru krizového řízení magistrátu řekl, že je v silách města v krajní nouzi pokrýt tu nejnutnější spotřebu. „Pro takové případy se počítá s tím, že by každý člověk potřeboval pro základní přežití pět litrů pitné vody na první tři dny a 15 litrů na další dny. Když spočítáme vše, co bychom mohli využít, tak to vychází,“ vysvětluje Petr Liška.

Upozorňuje, že kromě pitné vody se v případě krize město musí strat i o vodu užitkovou, aby fungovala kanalizace. „Proto si město postavilo vrt u Košináře. Tam dokážeme čerpat deset litrů za vteřinu,“ sdělil.

Magistrát už k tématu uspořádal nácvik krizového štábu se zástupci státu, města, kraje, hasičů, vodárny, Plzeňského Prazdroje, Plzeňské teplárenské a Plzeňské energetiky. Jako náhradní zdroj vody pro Vodárnu, která je napojená na řeku Úhlavu, si město vybralo řeku Radbuzu v Českém údolí, odkud je zapotřebí natáhnout potrubí.

„Vykupujeme k tomu pozemky a Vodárna připravuje dokumentaci,“ řekl Martin Zrzavecký. Díky tomu, že má město novou úpravnu vody, se nemusí trápit čistotou zdroje. „Pitnou vodu si umíme vyrobit v dostatečné kvalitě,“ tvrdí primátor a ujišťuje, že potrubí od Radbuzy do Vodárny bude postavené relativně brzy. „Byl bych rád, abychom to dotáhli do konce volebního období v roce 2018,“ uvedl.

V Plzni je průměrná denní spotřeba pitné vody 30 tisíc kubíků.

Ředitel Vodárny Plzeň Miloslav Vostrý sdělil, že osm největších vodojemů, které vodárna využívá, má kapacitu 90 tisíc kubíků. „Při krizi by tak mohla jejich zásoba vydržet pro Plzeňany až tři dny. Samozřejmě umíme okamžitě na dálku vodojemy zavřít díky centrálnímu dispečinku a pak například vydávat vodu do cisteren a rozvážet a reagovat operativně,“ přiblížil.

Petr Liška z magistrátu uvádí, že město má pro případ krize několik možných zdrojů. „V době nouze by Plzeňská teplárenská dokázala ve své úpravně vyrábět až 200 kubíků pitné vody za hodinu. Využila by vodu z čerpací stanice na Roudné, tedy z řeky Mže,“ uvedl Liška.

Dalším zdrojem vody, který využívá pivovar, jsou vrty v prameništi na Roudné. Tento zdroj je schopen dávat 180 kubíků vody za hodinu. V pivovaru se navíc nachází tlaková čerpací stanice, jež by dokázala dodávat vodu do vodárenského řadu na Rokycanské třídě.

„Pivovar také vlastní linku, která umí plnit 15 tisíc lahví za hodinu. Ta by v případě krize mohla dodávat téměř 3,5 litru balené pitné vody na každého Plzeňana denně,“ konstatoval Liška.