Mezi zmapovanými památkami jsou například i sochy u františkánského kláštera v Plzni.

Mezi zmapovanými památkami jsou například i sochy u františkánského kláštera v Plzni. | foto: archiv MF DNES

Nadšenci mapují drobné památky, našli i kapličku u obchoďáku Plaza

  • 6
Už více než šest stovek drobných památek zmapovala skupina nadšenců po celé Plzni. Lidé, kteří se zapojili do projektu Křížky a vetřelci, se zaměřují kromě sakrálních památek, pomníků a pamětních desek také na umělecká díla ve veřejném prostoru.

„Za rok 2014 se nám podařilo nashromáždit informace o umístění 662 objektů,“ konstatuje Aleš Hejna, který se na projektu podílí.

Nejvíce objektů, celkem 155, je v kategorii normalizačního období nazvané Vetřelci a volavky. Tímto termínem se souhrnně označuje umění, které v Československu vznikalo od konce 60. do konce 80. let.

Podle Hejny by se v Plzni mohlo podařit získat informace až o dvou stovkách těchto uměleckých děl. Patří mezi ně například socha hokejistů u budovy zimního stadionu v Plzni nebo socha medvědů u vchodu do zoologické zahrady.

Podle Hejny je cílem přispět k popularizaci těchto děl. „Chceme ukázat, že často nešlo o díla poplatná době, ale o taková, která mají co říct i dnes. V některých případech se jedná skutečně o hodnotná díla,“ upozorňuje Aleš Hejna.

Dodává, že v Plzni jedno takové vytvořil také Karel Malich, uznávaný umělec, jehož díla se dnes cení na statisíce. Zatím se jej však nepodařilo nalézt, není ani jisté, zda zůstalo zachováno.

V Plzni jsou také práce Slavoje Nejedla či sklářské výrobky Františka Koudelky. Ty se nacházejí v dnešním Šafránkově pavilonu Lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Plzni.

„Byli bychom rádi, kdyby si lidé těchto objektů všímali. Mělo by se o ně pečovat, aby zůstaly zachovány,“ je přesvědčen Aleš Hejna.

Vznikla také mapa „plzeňských vetřelců“, která právě tuto kategorii děl představuje. Mapování vychází z dobových materiálů a fotografií, ale i příspěvků od lidí, kteří si pamatovali, kde se podobné objekty mohou nacházet.

„Máme zpracované rešerše, kde by se ještě mohlo něco nacházet. Nyní chodíme cíleně především do škol, většinou na velkých sídlištích, kde se během socialismu stavělo,“ přibližuje Hejna.

Další zdokumentovanou skupinou jsou sakrální památky. Těch je nyní 129. „V Plzni je jich překvapivě hodně. Jedna taková kaplička je umístěná i naproti obchodnímu domu Plaza,“ upozorňuje Pavel Cvrček, který se na mapování podílí. Řada křížků je podle něj spjata s nějakou historickou událostí, například tragickou smrtí.

Plzeňané, kteří by chtěli přispět tipem na dosud neobjevenou památku, se mohou ozvat na email krizkyavetrelci@email.cz, veškeré informace se dají nalézt také na webových stránkách www.krizkyavetrelci.plzne.cz. Projekt Křížky a vetřelci byl finančně podpořen společností Plzeň 2015, a to v rámci programu Pěstuj prostor.