Zasedání zastupitelstva Plzeňského kraje.

Zasedání zastupitelstva Plzeňského kraje. | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Zastupitelé kraje budou mít méně času na řečnění. Opozici se to nelíbí

  • 2
Zhruba o třetinu méně času budou mít na svá vystoupení při schůzích zastupitelé Plzeňského kraje. Novinku, která má urychlit jednání, sice schválili, ale ODS, která stojí proti koalici ČSSD a KSČM, změnu odsoudila. Považuje ji za výraznou snahu omezit demokracii.

Kuriózní střet pravicové opozice a levicové koalice v zastupitelstvu kraje vyvolal návrh krajského vedení omezit vystupování zastupitelů při zasedáních změnou jednacího řádu.

Sporný návrh prošel, a členům zastupitelstva se tak zkrátila celková doba na jejich vystoupení při projednávání jednotlivých bodů z deseti na sedm minut.

Dosud mohli k jednomu bodu mít dvě pětiminutová vystoupení. Nyní mají dvě tříminutová a jedno minutové. Důvod? Snaha urychlit jednání.

ODS, která stojí proti koalici ČSSD a KSČM, změnu odsoudila jako snahu omezit demokracii.

"Mám pocit, že snaha omezit postavení opozice je výrazná," prohlásil šéf klubu ODS Jiří Pospíšil. Ten zdůraznil, že například při schvalování rozpočtu kraje zkrácený limit zdaleka nemusí stačit.

Pospíšil řekl, že po omezení vystoupení zastupitelů se kraj dostane mezi tři regiony, které mají v tomto směru nastaveny nejtvrdší restrikce. Občanští demokraté upozorňují, že dosavadní systém platil od vzniku krajů a zatím nikomu nevadil.

Zástupci ODS tvrdí, že pokud koalice ČSSD vadí, že se jednání zastupitelů protahují do večerních hodin, pak by bylo dobré pořádat jednání častěji než jednou za čtvrt roku a nedávat do programu kolem stovky bodů.

Hejtman Milan Chovanec z ČSSD ve zkrácení doby na jednotlivá vystoupení problém neviděl. "Člověk by měl umět formulovat myšlenku do tří minut," uvedl.

Chovanec se proto domnívá, že dvě tříminutová a jedno minutové vystoupení k jednomu bodu programu dávají dost prostoru.

Náměstek hejtmana Václav Šlajs z ČSSD také tvrdil, že změnu nepokládá za omezení demokracie. Zároveň ale připustil, že při jednání o rozpočtu limit stačit nemusí.

Počet jednání zastupitelů by se mohl zvýšit

Šlajs navíc přiznal, že dosavadní jednací řád za 13 let nikdo nezneužíval. Rovněž připustil, že by se počet jednání zastupitelů mohl zvýšit na pět za rok.

Jan Kotecký z občanského sdružení Oživení, které sleduje činnost samospráv, řekl, že zkrácení doby na vystupování zastupitelů nevidí jako dobré rozhodnutí.

"Myslím, že je to spíš špatný krok. V některých zastupitelstvech při jednání o zásadních bodech mají omezení úplně zrušená," uvedl Kotecký.

Domnívá se také, že pokud se zasedání zastupitelů pořádají čtyřikrát do roka a projednává se kolem stovky bodů, není to dobré.

"Dost dobře není možné, aby se například neuvolněný zastupitel na tak velké množství bodů dopodrobna důkladně připravil, aby mohl rozhodovat odpovědně. Pokud tedy chce koalice skutečně jednání zefektivnit, pak by měla zasedání zastupitelů pořádat častěji," konstatoval Kotecký.