Lékaři a zdravotnický personál krajských nemocnic čekají na zvýšení platů. Kraji ale schází 40 milionů korun. (Ilustrační snímek)

Lékaři a zdravotnický personál krajských nemocnic čekají na zvýšení platů. Kraji ale schází 40 milionů korun. (Ilustrační snímek) | foto: Michal Klíma, MAFRA

Plzeňskému kraji chybí peníze pro lékaře, zdravotníci hrozí protesty

  • 3
Lékaři a zdravotníci z nemocnic, které patří Plzeňskému kraji, se letos vyšších platů zřejmě jen tak nedočkají. Podle vedení kraje totiž nemocnice nedostaly od zdravotních pojišťoven žádné peníze navíc. Odboráři chtějí počkat do konce dubna a když se mzdy nezvýší, uvažují o protestech.

Představitelé kraje vysvětlují situaci tím, že nemocnice nedostaly od pojišťoven žádné peníze navíc. Nemohou tak dostát slibu vyplývajícího z memoranda, které loni po hrozbě odchodu lékařů do zahraničí podepsali ministr zdravotnictví, zdravotní pojišťovny a Lékařský odborový klub.

"Nárůst má činit minimálně 6,25 %, což by pro šest nemocnic zřizovaných Plzeňským krajem znamenalo téměř 40 milionů korun. A ty kraj v rozpočtu nemá," řekl krajský radní Václav Šimánek z ČSSD.

Kde vzít na zvýšení platů? Poradit krajským nemocnicím chce ministerstvo zdravotnictví a lékařské odbory. Hodlají do vybraných zdravotnických zařízení poslat společně odborníky, kteří by otázky během března vyjasnili.

"Ministerstvo zdravotnictví potřebuje v prvé řadě získat relevantní data. Potřebujeme dostat od nemocnic povolení k tomu, aby nám zdravotní pojišťovny daly nutné informace," vysvětluje mluvčí ministerstva Vlastimil Sršeň.

"V dalším sledu budeme chtít přímo od zdravotnických zařízení například data o jejich investicích, o tom, za kolik nakupují jaké položky, materiály, energie a podobně. Abychom vůbec mohli zhodnotit, zdali ta nemocnice postupuje efektivně a kde peníze v tom systému mizí," upřesnil Sršeň.

Výsledky kontrol pak ministerstvo zveřejní. "Kontrolám v našich nemocnicích se nebráníme," uvedl hejtman Milan Chovanec z ČSSD.

Fakultní nemocnice v Plzni hospodaří se ziskem

Potěšující nejsou ani výsledky hospodaření krajských nemocnic. Loňská ztráta šesti nemocnic Plzeňského kraje s obratem 1,2 miliardy korun byla 144 milionů. Je to o 15 milionů více než v roce 2010. Letos kraj počítá se ztrátou 170 milionů.

Naopak v zisku skončilo hospodaření Fakultní nemocnice v Plzni s obratem 5,7 miliardy. Její lékaři peníze navíc na výplatních páskách mají. "Abychom mohli lékařům platy zvednout a vyplatit letos navíc 87 milionů, museli jsme zavést úsporná opatření," uvedla mluvčí FN Renata Jenšíková, podle které nemocnice důsledněji sleduje ekonomiku všech pracovišť, musela omezit například opravy a dalších výdaje.

Ze situace v krajských nemocnicích je rozčarován František Kuneš, šéf odborové organizace Rokycanské nemocnice.

"Jsem hodně rozzlobený, že jsme nedostali přidáno, protože například sestra v Rokycanské nemocnici bere o sedm až osm tisíc měsíčně méně než sestra v plzeňské fakultní nemocnici. Je to jasná diskriminace pracovníků krajských nemocnic a politici s tím musí něco udělat, proto jsme je zvolili. V nejbližších dnech budou odbory jednat na kraji a poté se rozhodneme, co podnikneme. Za zvýšení platů ale hodláme bojovat hodně tvrdě," prohlásil Kuneš.

"Případné protesty budou záležitostí Lékařského odborového klubu. My s našimi lékaři jednáme a nespokojenost zatím nevede k tomu, že by odcházeli. Vidí, že ta vina není na zřizovateli. Chtějí ale, aby se to do konce dubna vyřešilo," uvedl Šimánek. Podle něj kraj plní slib a loni i letos zvýšil mzdy lékařů záchranné služby.