Plzeň, která zřizuje základní školy, nehodlá k plošnému výběrovému řízení přistoupit. Oproti tomu kraj chce konkurzy vypsat na všech středních školách, jejichž ředitelé jsou ve funkci déle než šest let. (Ilustrační snímek)

Plzeň, která zřizuje základní školy, nehodlá k plošnému výběrovému řízení přistoupit. Oproti tomu kraj chce konkurzy vypsat na všech středních školách, jejichž ředitelé jsou ve funkci déle než šest let. (Ilustrační snímek) | foto: Jan Zátorský, MAFRA

Kraj konkurzy vypíše, Plzeň ne. Je to diskriminace, zlobí se ředitelé

  • 7
Podle novely školského zákona musí zřizovatelé vypsat výběrová řízení na posty těch ředitelů škol, kteří jsou ve funkci déle než šest let. Zatímco kraj chce výběrová řízení vypisovat plošně, Plzeň konkurzy plošně vypisovat nehodlá. Ředitelé škol, které zřizuje kraj, to považují za diskriminaci.

Řadu škol v kraji zřejmě brzy postihnou značné personální změny. Nový zákon stanovuje ředitelům škol šestileté funkční období. Pokud chtějí ve funkci zůstat, budou muset do 31. července obhájit svůj post v konkurzu. Vypsat je mají zřizovatelé škol.

Zatímco Plzeňský kraj, pod který spadají střední školy, bude vypisovat konkurzní řízení plošně, třeba město Plzeň u základních škol, které zřizuje, k tomu přistoupit nehodlá.

"Tohle jsme si nevymysleli my. Vedení krajského úřadu záležitost prověřilo a řeklo, že nebudou-li dělané konkurzy, bude ohrožena platnost rozhodnutí, která ředitelé udělají od srpna. Nám nezbývá než to akceptovat. Uzávěrka výběrových řízení bude 9. března, " řekl hejtman Milan Chovanec.

Celkem by se mělo jednat o 64 školských zařízení spadajících pod kraj, kromě středních škol také dětské domovy, domovy mládeže nebo základní umělecké školy. Kromě toho už konkurzy vypsala i některá další města v kraji, pod něž spadají základní školy ve městě.

Plošné konkurzy? Plzeň prý nemá důvod

Oproti tomu plzeňský magistrát plošné opatření neplánuje. Podle Evy Prokopové, vedoucí odboru školství, mládeže a tělovýchovy, dává nový zákon zřizovatelům pouze možnost výběrové řízení vypsat.

"Ke konkurzu se může přistoupit, pokud zřizovatel uzná, že je to z nějakého důvodu potřebné. Je to ale možnost, nikoliv povinnost," zdůraznila Prokopová s tím, že tento názor je podpořený stanoviskem právničky odboru. Magistrát podle ní nemá důvody konkurzy plošně vyhlašovat.

Z postupu jsou tedy nejvíc rozladěni ředitelé středních škol. Odlišný postup magistrátu a kraje považují za diskriminační. "Když jedna škola na území Plzně spadá pod město, konkurz na ředitele se v ní dělat nebude. Naše škola, která stojí třeba jen kousek vedle, spadá ale pod kraj a tady se konkurz dělat bude. To je podle mého diskriminující, zákon by měl platit pro všechny stejně," je přesvědčená ředitelka Masarykova gymnázia Margit Turníková.

Sama se do konkurzu hlásit nebude a podle zjištění MF DNES nemusí být jediná. Podle jejích slov za ni mluví výsledky, mimo jiné i umístění školy ve státních maturitách.

"Navíc popravdě nevěřím tomu, že během půlhodinového nebo hodinového rozhovoru může komise posoudit kvality uchazečů," míní Turníková, která plánovala do penze odejít během několika let. Chtěla především dokončit rozdělané projekty.