Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Kovohutě Rokycany zavřely válcovnu a propustily šedesát lidí

  • 3
Kovohutě Rokycany ukončily výrobu ve válcovně. Kvůli tomu přišlo o práci šedesát lidí, většina z nich ale plynule přešla k novým zaměstnavatelům.

„Postupovali jsme podle zákona, lidé dostali odstupné,“ uvedl ředitel Kovohutí Rokycany Miloš Tuček. Dodal, že o uzavření válcovny rozhodlo představenstvo po dohodě s vlastníkem, což je český subjekt.

Uzavření válcovny znamená, že pásy na bázi mědi a niklu firma v nejbližší době produkovat nebude. Dále pojede jen slévárna, kde se vyrábějí tyče na bázi niklu. Ředitel ale nevyloučil, že by se výroba ve válcovně mohla časem obnovit.

„Zpracovali jsme plán udělat velkou rekonstrukci, ale to je střednědobý a ne okamžitý plán. Fabrika totiž potřebuje investice. Zda se vize naplní, zatím říci nemohu,“ řekl Tuček.

Po Favoritu, Hamiru nebo Marile, které v Rokycanech ukončily po roce 1989 výrobu, je to další společnost, která je ve městě v problémech. Na místo zavřených firem ale nastoupily nové. Mezi nejúspěšnější patří Borgers, což je největší výrobce textilií do automobilů v Česku a zaměstnává sedm tisíc lidí.

Rokycanské firmy stále zaměstnance shánějí. Proto podle Tučka většina propuštěných přešla k jinému zaměstnavateli.

„Lidem jsme ve firmě umožnili besedy s novými zaměstnavateli, vyvěsili jsme tady volná místa, která eviduje úřad práce. Měli jsme zájem, aby zaměstnanci plynule přešli do jiných firem, a mám informace, že většina z nich přechází. Když jsme propouštění oznámili odborům, což bylo v srpnu, tak se na nás firmy z okolí dokonce obracely s cílem převzít zaměstnance,“ uvedl Miloš Tuček.

Vedení kovohutí podle něj předalo firmám soupis profesí, které končí, aby měly možnost zaměstnance oslovit. Podle Tučka se jedná hlavně o profese zámečník a valcíř. „Jsou to šikovní lidé, protože dříve měly učební obory širší záběr,“ dodal Tuček.