Koupání v přírodním koupališti Kotynka v Dobřanech. (4. června 2015)

Koupání v přírodním koupališti Kotynka v Dobřanech. (4. června 2015) | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Koupaliště v Plzeňském kraji už otevřela, nový bazén mají v Sušici

  • 0
Většina nejznámějších venkovních koupališť v Plzeňském kraji už je v provozu. Nová se otevřela v Plzni na Lochotíně a v Sušici na Klatovsku. Dobřanské koupaliště Kotynka zlepšilo čištění vody a nabízí levné hřiště na beach volejbal.

V Sušici nedaleko ostrova Santos je bazén o velikosti 21 krát 25 metrů. „Nechybí hřiště na plážový volejbal a maminky s dětmi se těší z nového brouzdaliště, kde jsou například chrliče vody,“ popsal ředitel organizace Sportoviště města Sušice Lukáš Hamák.

Drobnou nevýhodou je, že ve všední dny je otevřeno až od 15 hodin, o víkendech a o prázdninách pak od 10 hodin. V areálu je podle Hamáka i bezplatná knihovna a půjčovna hraček.

Modernizace přišla na 17 milionů korun, dotace z EU činila téměř 13 milionů, zbytek dodalo město.

Mnoho lidí zřejmě zatím neví o novém dětském koupališti v Plzni na Lochotíně, kde se denní návštěvnost pohybuje kolem čtyřicítky lidí. „Lidé o novém koupališti asi ještě nevědí. Je to škoda, protože areál je atraktivní, jsou zde i nádherné vzrostlé stromy,“ popsal šéf městských bazénů Tomáš Kotora.

Návštěvníky může odrazovat cena, která je stejná jako v bazénu na Slovanech, kde je ovšem lepší zázemí. Hodina pobytu v obou zařízeních vyjde na 45 korun pro dospělého a 30 korun pro dítě, celodenní vstup je za 110, respektive 90 korun.

Podle Kotory je velkou výhodou lochotínského bazénu voda bez chlóru. Její čistotu udržují filtry a UV lampa. „Takže kdo je alergický na chemii, je to pro něj ideální,“ vysvětlil Kotora.

V lochotínském areálu byl bazén už dříve, ale 16 let se nepoužíval, nyní jej město zrekonstruovalo. „Nově je vedle bazénu nerezové dětské brouzdaliště s herními prvky. Okolí prošlo také velkými úpravami,“ uvedl Kotora. Rekonstrukce přišla na více než 11 milionů korun, z čehož 7,7 milionu korun činila dotace.

O víkendech je sousední krytý bazén propojený s venkovním, vstupné je přitom stejné. Stejný režim je na Slovanech. Otevírací doba obou areálů je od 10 do 18 hodin, za horkého počasí až do 20 hodin.

Na Slovanech se zázemí rozrostlo o kuřáckou vyhlídku, rekonstrukcí prošlo tamní bistro, které bude brzy otevřeno. Areál je nově osazen kamerami.

Jedním z nejlevnějších areálů je bazén v Klatovech

Novinku zavádí letos i koupaliště s biologickým čištěním Kotynka v Dobřanech. „Zkvalitnili jsme čištění vody. Najali jsme brigádníka, který celý den čistí dno. Řešíme tím, že přírodní čištění není tak výkonné jako čištění vody s pomocí chemikálií,“ vysvětlil pracovník města Michal Pokorný.

Podle něj v koupališti s biologickým čištěním voda nemůže být průzračná, jako když se čistí chlorem. „Ale i když je mírně zakalená, splňuje hygienické normy,“ poznamenal.

Výhodou zdejšího areálu je levné hřiště na beach volejbal, který je možné hrát za 50 korun na hodinu, většina ostatních areálů si účtuje dvojnásobek.

Vstupné nezvyšovalo ani rokycanské koupaliště. Dospělý platí 55 a dítě 35 korun za den. „Jezdí sem i lidé od Prahy, někdy jsou tu tisíce lidí,“ uvádí pracovnice areálu Kristýna Šauerová, podle které lidi táhne čistota vody, prostředí se sportovním zázemím a parkově laděným okolím se vzrostlými stromy.

Jedním z nejlevnějších areálů v kraji je venkovní bazén Klatovy, kde dospělý platí za celý den 30 a děti 20 korun. Mimoprázdninový provoz ve všední dny začíná ve 12 hodin, což může odrazovat maminky s dětmi. „Dobu bychom prodloužili, kdyby byl zájem,“ říká šéf technických služeb města Peter Pošefka.