Jezírko v bývalém lomu v Plzni na Košutce.

Jezírko v bývalém lomu v Plzni na Košutce. | foto: Martin Polívka, MF DNES

Vodu v Košuteckém jezírku v Plzni zhoršují kachny, lidé je chodí krmit

  • 0
Už od poloviny května má oblíbené Košutecké jezírko v Plzni zhoršenou kvalitu vody. Vznikly tu kvůli tomu i protierozní zábrany, které mají zamezit splachům organického materiálu ze břehů při silných deštích. Podle Správy veřejného statku však kvalitu vody zhoršují i sami lidé tím, že u jezírka krmí kachny.

„Tito vodní ptáci se zde v minulosti zabydleli a i teď se jim tu náramně líbí. Hlavně proto, že je sem lidé chodí hojně krmit. Je třeba si však uvědomit, že kvůli jejich trusu ve vodě přibývá živin, a tím vzniká ideální prostředí pro růst a vývoj sinic,“ upozornila Lucie Nižaradzeová z oddělení urbanistické zeleně Správy veřejného statku města Plzně.

Kromě toho je trus kachen bakteriologickým rizikem. Kachny jsou navíc hostiteli motolic, a hrozí tedy riziko, že se prostřednictvím kachních exkrementů nakazí vodní plži, z nichž se následně budou uvolňovat cerkárie. Ty způsobují svědivé pupínky na kůži. Cerkárie loni způsobily problémy v Boleveckém rybníku (více o tom čtěte zde).

Správa veřejného statku se přitom snaží prostředí Košuteckého jezírka vylepšovat. Splachům při silných deštích v jižním svahu nyní brání masivní kamenné bloky na třech místech.

U jezírka je vysázená nová zeleň

„Naplavené organické látky zvyšovaly obsah živin, a tím bylo ve vodě daleko větší množství řas a sinic,“ uvedla Nižaradzeová a dodala, že se také u jezírka objevila nová zeleň.

„K plážím se vysadily vlhkomilné olše, přibyly nové keře, jež svým kořenovým systémem pomohou zpevnit svažité partie nad břehy a zároveň zvýší biologickou rozmanitost lokality,“ sdělila Nižaradzeová.

Nové rostliny přibyly i do jezírka a do dvou zón poblíž pláží. Jedná se o vodní rostliny, které výrazně pomáhají čistit vodu a zlepšovat její kvalitu. Současně se zlepšilo i rekreační zázemí parku. Celkové náklady dosáhly částky 2,3 milionu korun.