Kostelec na Tachovsku se v posledních letech rozrůstá

Kostelec na Tachovsku se v posledních letech rozrůstá | foto: Ladislav Vaindl, 5plus2.cz

Kostelec je úkaz. Z jiných vesnic lidé odcházejí, tady jich přibývá

  • 1
Ojedinělou výjimkou v regionu, který se již léta spíše vylidňuje, je Kostelec na Tachovsku. Za poslední 15 let tu přibylo na čtyřicet nových domů. Lidi sem láká klidné bydlení a přitom blízkost krajského města. Vesnička, která má i vlastní školku a družinu, se může chlubit tím, že si dokáže „sáhnout“ pro evropské dotace.

Počet obyvatel pětisethlavé vesničky vzrostl za posledních několik let téměř o polovinu. Z paneláku v Nýřanech na Plzeňsku se sem přistěhovala i rodina Fichtlových, která zde právě dokončuje stavbu rodinného domku.

„Kostelec jsem si vyhlédl při svých cestách na kole po kraji. Vždy na zpáteční cestě jsem se zastavil v místní hospodě a v průběhu let jsem viděl, jak se vesnice mění a vzkvétá. Na základě toho jsme se s manželkou rozhodli, že bychom si tady mohli postavit dům,“ vypráví Jaroslav Fichtl.

Cena pozemku byla dotovaná obcí, která na novou zástavbu získala evropské dotace. „Jsou tady veškeré sítě - voda, plyn, kanalizace. Máme krásný výhled do krajiny, kousek od nás fotbalové hřiště,“ říká Fichtl.

Bydlení v Kostelci si pochvaluje i Martin Starý, který žije na Tachovsku od dětství. „Přímo z Kostelce pochází manželka. Postavili jsme si tady nový domek, a jsme tu moc spokojeni, protože zkrátka všechno funguje jak má. Je to hlavně o lidech. A zdejší starosta je tahoun, který ostatní motivuje,“ říká Martin Starý.

Plánují i moštárnu či sběrný dvůr

Přímo v Kostelci vyrostlo za posledních patnáct let 40 nových domů, další přibývají. Vesnice, která se dokázala zbavit i problémů se sociálně nepřizpůsobivými obyvateli, se stala atraktivním místem pro bydlení pro starousedlíky, ale i pro mnoho mladých rodin. A má další plány.

„Počítáme s vybudováním sběrného dvora, obecní moštárny nebo s přestavbou starého kravína na unikátní projekt zahradnictví, v němž by našli práci i sociálně slabší, kteří mají problém se získáním a udržením stálého zaměstnání,“ prozrazuje starosta František Trhlík, který Kostelec vede již dvanáct let.

Přiznává zároveň, že bez dotací by se změny nepodařily. „Naše obec má příjem z daní sedm milionů ročně. Ještě jednou tolik ale máme díky dotacím, především evropským, a z vlastní ekonomické činnosti. Když vybíráme investiční akce, z devadesáti procent mají přednost projekty, na které je momentálně možné získat dotaci,“ vysvětluje Trhlík.

Průmyslová zóna roku

Průmyslovou zónu je v Kostelci, v jeho části Ostrov u Stříbra, na dálnici D5 nedaleko Plzně, ocenila porota soutěže Investor a podnikatelská nemovitost roku jako nejlepší v ČR. Soutěž organizuje agentura CzechInvest a Sdružení pro zahraniční investice AFI. 

Díky rozšíření Panattoni Parku Stříbro, které připravila nová česká developerská skupina Accolade spolu s mezinárodním developerem Panattoni, vzniká v okrese s nejvyšší nezaměstnaností v Plzeňském kraji jen v letošním roce téměř tisíc nových pracovních míst. Celkem v zóně pracují dva tisíce lidí a působí tu šest společností. „Park v Ostrově u Stříbra se za poslední rok prakticky zdvojnásobil a patří k našim nejúspěšnějším nejenom v České republice,“ říká Klára Fritsch, obchodní ředitelka společnosti Panattoni Europe Česká republika. 

„Nebýt dotací, tak bychom měli ročně na investice necelé dva miliony korun, a to je v podstatě o ničem,“ tvrdí starosta.

Fichtlovi jsou v novém domově spokojeni i proto, že práci mají blízko. Jaroslavova manželka Radka dojíždí do průmyslové zóny v Ostrově, vzdálené jen čtyři kilometry. Tam dosud našlo zaměstnání 600 lidí.

V dalších halách, které se nyní staví, bude zapotřebí dalších téměř 1500 pracovníků a výhledově by se průmyslová zóna měla rozrůst ještě o další fabriky. Ty pak podle starosty Kostelce zaměstnají až 1200 lidí. „A nájezd na dálnici je hned u Ostrova, takže v Plzni jsme od baráku za dvacet minut,“ popisuje Radka Fichtlová.

Starší dcera Fichtlových Kristýna dojíždí autobusem do základní školy v Kladrubech, mladší Veronika chodí do mateřské školy přímo v obci.

„Je tady krásná, nově opravená školka. V ní fungují odpoledne kroužky a něco jako družina i pro školní děti. Když přijedou po vyučování z Kladrub, mohou tam být až do pěti odpoledne. To vnímáme jako velký nadstandard a navíc je to zdarma, náklady platí obec,“ vypráví Fichtlová.

Na opravu čeká ještě gotický kostel v obci. Radnice už má projekt na jeho rekonstrukci za dvacet milionů korun. I tady chce žádat o dotaci.