Podle hygieniků je problém v tom, že rodiče posílají děti na tábor bez očkování proti klíšťové encefalitidě. Ilustrační snímek

Podle hygieniků je problém v tom, že rodiče posílají děti na tábor bez očkování proti klíšťové encefalitidě. Ilustrační snímek | foto: Petr Topič, MAFRA

Hygiena na táborech ujde, ale až třetina dětí má klíště, ukázala kontrola

  • 2
Špatné skladování potravin a nedostatky ve zdravotnické dokumentaci dětí, za tyto prohřešky udělili hygienici pokuty při kontrolách letních dětských táborů v Plzeňském kraji. Zjistili ale také, že mnoho dětí má přisáté klíště. Na některých táborech jich byla až třetina.

„Vyskytly se tábory, kde třetina dětí měla během pobytu klíště. Výskyt je daný hlavně lokalitou nebo tím, jestli mají děti hodně aktivit naplánovaných v lese,“ řekla Eva Nová z Krajské hygienické stanice v Klatovech. 

Problémem podle ní je, že rodiče posílají děti na tábor bez očkování proti klíšťové encefalitidě. „Nikoho sice nemůžeme do očkování nutit, ale rodiče by si měli uvědomit, že děti jedou do oblasti se zvýšeným výskytem klíšťové encefalitidy,“ varovala Nová.

Hygienici výskyt klíšťat sledují, protože kdyby nějaké onemocnění včetně encefalitidy vzniklo špatným ošetřením místa přisátí, tak by měl tábor velký problém. Zdravotníci mají nařízeno klíště dostatečně vyjmout, místo vydesinfikovat, použít speciální desinfekční prostředky.

O klíštěti musí být záznam, který předávají rodičům včetně nákresu lidské postavy, kde musí zdravotník přesně označit, kde bylo klíště přisáté. „Kdyby rodič doma zjistil, že se kolem zasaženého místa něco děje, aby včas mohl s dítětem navštívit lékaře,“ připomněla Nová.

Šest táborů pochybilo při zajištění osobní hygieny

Co se týče pokutovaných prohřešků, udělili kontroloři zatím jen dvě sankce. Na Tachovsku za špatné skladování potravin, protože pohromadě našli neslučitelné pochutiny. A pokutou vyřešili i neúplnou zdravotní dokumentaci dětí. Jednalo se o chybějící data v písemném prohlášení rodičů o bezinfekčnosti dětí.

V šesti táborech našli odborníci nedostatky při osobní hygieně. „Jedná se většinou o tábory, které jsou někde v lese, kde pro osobní hygienu mají k dispozici jen vodoteč. Postaví si tam žlaby nebo roury, ve kterých mají otvory nebo kohoutky, z kterých teče voda na mytí,“ popsala Nová.

Letní tábory

V Plzeňském kraji se letos koná 218 letních táborů, hygienici jich zatím zkontrolovali necelou polovinu. Celkem letos letní tábory navštíví 18 tisíc dětí.

Hygienici například požadují, aby místo u vodoteče organizátoři upravili tak, aby tam voda nestála, ale protékala a nevytvářely se tůňky, z kterých po čase hrozí kontaminace.

Podle Nové se jedná o tábory typu Junáka, které už jsou organizované s cílem žít ve ztížených podmínkách. Na mytí rukou po toaletě tu mají děti barely s pitnou vodou. Tu musí mít i na čištění zubů. Voda na celkové umytí se do těchto táborů většinou dováží a ohřívá se v kotlích, aby se mohly děti jednou týdně umýt celé.

Z onemocnění se organizátoři táborů letos podle Nové potýkali jen s drobnými nachlazeními nebo byly děti unavené a stěžovaly si, že je pobolívá břicho. V těchto případech stačilo naordinovat jen odpočinek navíc.