S prodejci nekvalitních medů zahájí inspekce správní řízení o uložení pokuty. Ilustrační snímek

S prodejci nekvalitních medů zahájí inspekce správní řízení o uložení pokuty. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Med plzeňské firmy propadl v testech potravinářské inspekce

  • 7
Med společnosti JSG med z Plzně vyšel jako nejhorší z mimořádné kontroly v maloobchodní síti, kterou provedla Státní zemědělská a potravinářská inspekce. Na několika místech ČR odebrala 30 vzorků od různých výrobců, 18 z nich nevyhovělo požadavkům. Nejčastěji se ukázalo, že med je naředěný.

Inspekce testovala vzorky vytipované podle dřívějších pochybení a také podle podnětů spotřebitelů.

"U všech nevyhovujících medů laboratorní analýza prokázala hodnoty, které jsou považovány za důkaz falšování nebo neodborného zacházení, které snižuje jakost medu," řekl mluvčí Státní zemědělské a potravinářské inspekce Pavel Kopřiva.

Nejčastěji - tedy devětkrát, se výrobci provinili tím, že do medu přidávali barvivo karamel E150d, to se používá k dobarvení světlých a ředěných medů. V jednom případě bylo zjištěno přidání oligosacharidů, které slouží k ředění medu.

Do medu je zakázáno přimíchávat jiné složky

Při testování kvality medů inspekce u jedenácti vzorků odhalila také sníženou aktivitu enzymu diastáza. To ukazuje na to, že jakost medu je zhoršená v důsledku ředění nebo neodborného zacházení.

V dalších deseti vzorcích testy prokázaly vyšší než povolenou přítomnost hydroxymetylfurfuralu, což také ukazuje na nižší jakost medu způsobenou neodborným zacházením.

"Med je dle příslušné legislativy jednosložkovou potravinou, do které je zakázáno přimíchávat jiné složky s výjimkou jiných druhů medu," podotkl Kopřiva.

S prodejci nekvalitních medů zahájí inspekce správní řízení o uložení pokuty. Výsledky kontrol také předala Státní veterinární správě k využití při kontrolách výrobců a dovozců.

Firma pochybení i způsob testů odmítá

Společnost JSG med odmítá metody testů SZPI a tvrdí, že Státní veterinární správa (SVS), druhá kontrolní instituce, nikdy neobjevila v jeho medech žádné nedostatky.

"Metody používané SZPI nejsou mezinárodně schválené a nejsou v kodexu Alimetarius, který je závazný pro med v celé Evropě," řekla ČTK Gabriela Straková, spolumajitelka firmy JSG med fungující na trhu 22 let.

Podle ní má firma na všechny suroviny analýzy na rezidua zbytkových látek a jsou zdravotně nezávadné. Vadí jí, že každý orgán kontroluje jinak. U správních soudů se domáhá toho, aby mohla být účastníkem správních řízení.