Proti rozvrhovému usnesení soudu podalo odvolání pět věřitelů. Mezi nimi dva bývalí zaměstnanci a tři společnosti. Ilustrační snímek

Proti rozvrhovému usnesení soudu podalo odvolání pět věřitelů. Mezi nimi dva bývalí zaměstnanci a tři společnosti. Ilustrační snímek | foto: Koláž - iDNES.cz

Konkurz Škody Klatovy končí. Správce odměnu dostal, lidé mzdy neuvidí

  • 12
Deset let trvající konkurz strojírenské firmy Škoda Klatovy se chýlí ke konci. Soud rozdělí věřitelům přes 42 milionů korun. Na bývalé zaměstnance, kteří se domáhali dlužných mezd, se však nejspíš nedostane. Někteří se kvůli tomu obracejí na soud.

Na výsledek konkurzu si u Krajského soudu v Plzni stěžuje například Stanislav Šafránek z Klatov. Ve Škodovce pracoval dvanáct let jako technolog. Domáhá se vyplacení dlužných mezd a odstupného.

"Chtěl bych, aby soud své rozhodnutí zrušil a aby byl průběh celého konkurzu důkladně a spravedlivě přezkoumán," říká Šafránek.

Jenže podle soudce Jana Blažka, který měl konkurz klatovské Škody na starosti, se dělník peněz nejspíš stejně nedočká. Výtěžek byl totiž nízký, a vystačil tak pouze k částečnému uspokojení pohledávek za podstatou. "Výsledek je ten, že se na zaměstnance, bohužel, nedostane," uvedl Blažek.

Soud podle něj postupoval podle zákona o konkurzu a vyrovnání, jímž se řídí konkurzy zahájené před 1. lednem 2007 a který stanovuje přesné pořadí přednostních pohledávek.

"Až na jeho konci, například třeba také s daněmi, jsou nároky zaměstnanců," vysvětluje Blažek, proč na výplatu dlužných mezd nedojde.

O ušlé mzdy se do konkurzu Škody Klatovy přihlásilo několik stovek zaměstnanců.

Proti takzvanému rozvrhovému usnesení, které určuje komu a v jaké výši se budou pohledávky vyplácet, dosud podalo odvolání pět věřitelů. Jsou mezi nimi dva bývalí zaměstnanci a tři společnosti.

Podanými odvoláními se bude zabývat Vrchní soud v Praze. Pokud rozhodnutí Krajského soudu v Plzni potvrdí, peníze se vyplatí podle určeného rozvrhu a konkurz tím skončí.

Mezi dosud neuspokojené věřitele, kteří přihlásili pohledávky za více než 100 milionů korun, soud rozdělí zůstatek z výtěžku konkurzu ve výši 42 milionů.

Věřitelé dostanou poměrnou část svých pohledávek ve výši 42 procent. "Plně bylo možno uspokojit pouze odměnu (konkurzního) správce a jeho hotové výdaje, neboť těmto pohledávkám zákon přiznává nejvyšší prioritu," uvedl Blažek.

Na místě bývalé fabriky dnes stojí nákupní centrum

Odměna konkurzního správce Jana Klímy, který vedl konkurz Škodovky celých deset let, činí zhruba sedm milionů korun. Výpočet odměny se podle Blažka řídí zákonem.

Škoda Klatovy zkrachovala koncem roku 2002. Podnik ale trvale vyráběl až do listopadu 2005 a pracovalo v něm 260 lidí.

V září 2005 fabriku převzala společnost Golondrina, která chtěla zachovat výrobu průmyslových pecí a rozšířit ji o produkci betonových stožárů.

Golondrina ale za firmu nikdy nezaplatila, neměla ani na výplatu mezd. Konkurzní správce Klíma proto v prosinci 2005 odstoupil od smlouvy s Golondrinou, která poté sama skončila v konkurzu.

Výroba ve Škodě Klatovy tím definitivně skončila a zaměstnanci přišli o práci. Na místě bývalé fabriky v Klatovech dnes stojí nákupní centrum.