Plzeň má nyní dva úvěry v celkové výši 2,43 miliardy. Ilustrační snímek

Plzeň má nyní dva úvěry v celkové výši 2,43 miliardy. Ilustrační snímek | foto: Tomáš Krist, MAFRA

Ze zadlužení Plzně se stalo před komunálními volbami horké téma

  • 8
Hospodaření Plzně se stalo před komunálními volbami velkým tématem. Zadlužení města s více než pětimiliardovým rozpočtem totiž v příštím roce dosáhne téměř tří miliard. Opozice i nová seskupení mluví o špatné ekonomické politice. Lidé z vedení města ovšem tvrdí, že Plzeň má i dostatek volných peněz.

Město je na tom, co se týče hospodaření, velmi dobře. O tom je přesvědčen ekonomický náměstek primátora Martin Zrzavecký z ČSSD, která na radnici vládne s ODS.

Zrzavecký vychází i z toho, že Praha, Brno, Ostrava, Liberec a Olomouc mají ještě vyšší zadlužení než Plzeň.

„Hovoří se o tom, že Plzeň si v rámci dlouholeté spolupráce s Evropskou investiční bankou (EIB) půjčila celkem 2,6 miliardy korun, ale první úvěr splácíme už od roku 2009 již a částka celkového zadlužení byla k 30. červnu 2,2 miliardy korun,“ uvedl.

Petr Suchý z TOP 09 míní, že Plzeň sice splácení utáhne, ale  vládnoucí koalice rychle vyčerpala peníze, a zamezila tak rozvoji dalších projektů.

Říká, že před čtyřmi lety se počítalo s tím, že peníze od EIB budou určené na obnovu infrastruktury, jako jsou silnice, chodníky, vodovody, kanalizace, ale ČSSD a ODS s EIB dohodla přesun části peněz i na obří stavby.

Nedávno otevřené Nové divadlo, depo, stadion ve Štruncových sadech a právě budovaná nová úpravna vody přijdou dohromady na pět miliard korun. Město stavby brání tím, že z více než poloviny na ně přispěly dotace.

Plzeň má nyní dva úvěry

A náměstek Zrzavecký rovnou odmítá, že by Plzni chyběly peníze. „Město má dluh, ale na účtu asi dvě miliardy korun cash. To, že máme půjčeno tolik dlouhých peněz (na 20 let), neznamená, že město peníze nemá,“ řekl náměstek.

Plzeň má nyní od EIB dva úvěry z let 2005 a 2009. Díky nízkým úrokům, čtyřletému odkladu a dvacetiletému splácení jsou dlouhodobě nejlevnějšími půjčkami na trhu.

„Za tyto peníze jsme od roku 2005 získali 13,5 miliardy korun nového majetku,“ uvedla šéfka městského ekonomického úřadu Hana Kuglerová.

Primátor ujišťuje, že město je v dobré finanční kondici

Ivana Mádlová z hnutí ANO ale upozorňuje, že město podle ní nebude mít dostatečné rezervy nejen na investice, ale i na zvyšování výdajů v sociální oblasti, což je důležité, protože populace stárne.

„Garnitura, která po volbách nastoupí do vedení města, to bude mít zkrátka kruté a bude muset hlavně splácet dluhy po předchůdcích a hledat rezervy,“ uvedla Mádlová.

Bývalý ekonomický náměstek primátora z opoziční Pravé volby pro Plzeň Vladimír Duchek nevidí městskou ekonomiku úplně černě. 

„Není možné tvrdit, že městské finance jsou v katastrofálním stavu. Nicméně si myslím, že koalice mohla v investiční výstavbě postupovat uvážlivěji. Mohla sestavovat investiční rozpočty s větší koncepčností, protože se dá říct, že jakékoliv téma někdo ve vedení města nastolil, tak jej koalice realizovala. Tím pádem dluhová služba za poslední čtyři roky významně vzrostla. Ale rozhodně si nemyslím, že je Plzeň před nějakým finančním kolapsem,“ říká Duchek.

Primátor Martin Baxa však podobně jako ČSSD ujišťuje, že město je ve velmi dobré finanční kondici.

„Jsme pod velmi přísným dohledem Evropské investiční banky, od níž čerpáme úvěry na velké investiční akce. Kdyby zástupci EIB pochybovali o naší ekonomické situaci, tak by nám nový úvěrový rámec neotevřeli, a oni jej pro další období znovu otevřeli. Sami říkají, že je dobře, že jsme na rozvojové projekty peníze využili,“ prohlásil primátor Baxa.