Lidé ve Smetanových sadech slaví zisk titulu Evropské město kultury

Lidé ve Smetanových sadech slaví zisk titulu Evropské město kultury | foto: Jiří Bervida, MAFRA

Komise prozradila, proč zvolila městem kultury Plzeň. Její sliby jsou reálnější

  • 0
Měsíc po rozhodnutí, že evropským hlavním městem kultury 2015 bude Plzeň a ne Ostrava, zveřejnila mezinárodní komise závěrečnou zprávu, která rozhodnutí zdůvodňuje. Pro Plzeň rozhodla větší důvěryhodnost projektu, evropské kontakty a to, že kandidaturu podpořili všichni místní politici.

"Naše projekty jsou přiměřenější. Ostrava se zaměřila na dva velké projekty, proměnu výstaviště Černá louka a revitalizaci Dolní oblasti Vítkovic," uvedl ředitel projektu Plzeň 2015 Milan Svoboda s tím, že plzeňské projekty odpovídají podle něj velikosti a významu města a regionu.

ZE ZÁVĚREČNÉ ZPRÁVY

"Plzeň dosáhla vynikající rovnováhy mezi kulturními projekty plánovanými na rok 2015 a regenerací města. Zvažovala, do jaké míry jsou projekty uskutečnitelné a reálné v daném časovém horizontu čtyř let."

Co komise například ocenila:
- silný politický závazek ze strany primátora města a místních úřadů napříč politickým spektrem

- kvalitní a vyvážený program

- vybudované evropské vazby a kontakty

- jasný a realistický rozpočet

- otevřenost strategie projektu

Plzeň odhaduje celkové náklady na tři miliardy korun. Zavázala se postavit do roku 2015 novou budovu divadla a Západočeské galerie nebo od základu přeměnit bývalý areál pivovaru na Světovaru.

Počítá přitom především s dotacemi z evropských fondů. Přislíbeny má ale už peníze z městské i krajské kasy. Město má schválený plán rozvoje kultury na 10 let dopředu.

Plzeň byla v souvislosti s financováním kritizována za to, že počítá zhruba s částkou 500 milionů korun ze státního rozpočtu. "To se hodně omílalo, ale je to zcela normální požadavek. Navíc na rozdíl od ostatních měst kultury požadujeme méně než třetinu celkové částky," konstatuje Milan Svoboda.

Komise: Dejte více na marketing

V závěrečné zprávě Svobodu prý mnoho nepřekvapilo. "Vlastně jsme naplnili kritéria, která se požadovala. Je ale pravda, že nás trochu zarazilo, že komise si myslí, že bychom měli více peněz věnovat na marketing," řekl Svoboda.

S tím souhlasí i umělecká ředitelka projektu Yvona Kreuzmannová. Podle ní je Plzní odhadovaných 20 procent standardní i u jiných evropských měst kultury.

Kreuzmannová i Svoboda jsou rádi za doporučení komise, která radí například více zapojit soukromé subjekty.

Komisaři ocenili již vytvořené evropské kontakty. "Na to jsme se zaměřovali hodně cíleně, to byl jeden z rozdílů mezi námi a Ostravou," je přesvědčen Svoboda. Kreativní skupina se podle něj setkala s řadou týmů, které pracovaly v jiných městech kultury.

"Tým navštívil některá z těchto měst: Linec, Graz, Avignon. Zároveň jsme ale budovali další zahraniční vztahy," sdělil Milan Svoboda. Plzeň je také v kontaktu s belgickým Monsem, který je druhým městem pyšnícím se titulem v roce 2015.

Za plus považovali komisaři podporu u politiků. "Kultura není politickou záležitostí, nemá sloužit politickému boji. Komisařům se líbilo, že veškeré plány jsou schváleny napříč politickým spektrem," uvedla po plzeňské návštěvě komisařů náměstkyně primátora Marcela Krejsová.