Pavilon onkologie Fakultní nemocnice v Plzni.

Pavilon onkologie Fakultní nemocnice v Plzni. | foto: Jiří Bervida, MAFRA

Lékaři mají nový přístroj, který odebírá kmenové buňky přímo z kosti

  • 0
Nový přístroj, který dokáže odebírat kmenové buňky přímo z kosti, začali používat lékaři Chirurgické kliniky Fakultní nemocnice v Plzni. Díky němu už pacienti s rakovinou jater nemusejí kvůli odběru kmenových buněk ležet týden v nemocnici, jako tomu bylo doposud.

Chirurgická klinika začala při odstraňování onkologických nádorů jater jako první v republice používat před třemi lety kmenové buňky. Tento náročný zákrok zatím pomohl jednadvaceti pacientům.

Úlevou pro pacienty je nový přístroj, který dokáže přímo odebírat kmenové buňky z kosti. „Změnili jsme metodu odběru kmenových buněk. Zatímco dříve pacient týden ležel v nemocnici a dostával léky proto, aby se nastimulovaly kmenové buňky do oběhu a pak se centrifugou odebíraly z těla, dnes je speciálním přístrojem odebíráme přímo z kosti, přesněji z lopaty kyčelní,“ vysvětlil Tomáš Skalický z chirurgické kliniky FN Plzeň.

Při odstraňování nádoru se odřezává velká část jater a kmenové buňky pomáhají tehdy, když mají lékaři strach, že by zbytek jater neutáhl životně důležité funkce, které orgán má, což je detoxikace organismu a imunologické funkce, a operovaný by mohl zemřít.

Dorůstání jater je problematické například u diabetiků

„Při léčbě máme několik možností. Buď játra necháme předoperačně dorůst, což se nepodaří u všech pacientů, a v případech, kdy máme strach, že by játra nedorostla natolik, aby utáhla důležité funkce, tak do nich vpustíme kmenové buňky. Ty se zde pomnoží a změní se v jaterní buňky. Regenerace jaterní tkáně je pak rychlejší a to je výrazná pomoc,“ vysvětlil Skalický.

Játra podle něj tak dobře nedorůstají třeba u diabetiků nebo u lidí oslabených dlouhou chemoterapií.

Zákrok probíhá tak, že lékaři nejdříve vyřadí tu část jater, kterou hodlají odstranit. „Cévy jsou v této části zavřené. Pak do cév, které jsou otevřené a vedou do části jater, která má dorůst, pustíme žilou kmenové buňky. Důležité je, aby se nedostaly do kontaktu s nádorem. Počkáme čtyři neděle, buňky se v játrech uchytí a pomnoží. Játra narostou a my pak můžeme postiženou část bezpečně odstranit,“ popsal Skalický, podle kterého se jedná o víceetapový složitý zákrok.

Ten se díky novému přístroji zkrátil o týden. „Nově se tedy kmenové buňky odeberou a rovnou se mohou podávat,“ připomněl Skalický.

Zákrok hradí nemocnice ze svého rozpočtu

Plzeňská chirurgická klinika je stále jediná v České republice, která v boji s nádory používá kmenové buňky. Tyto finančně i technologicky náročné zákroky neplatí zdravotní pojišťovny, ale hradí je sama nemocnice ze svého rozpočtu. 

„Tuto metodu nemůže dělat každý, protože každý nemá jako pomocníka tak vynikající hematoonkologické oddělení, které se zabývá přípravou kmenových buněk,“ vysvětlil přednosta chirurgické kliniky Vladislav Třeška.

„Takových laboratoří na světě není tolik, které to mohou dělat,“ uvedl ředitel nemocnice Václav Šimánek a vyzdvihl tak tým, který pokračuje v práci plzeňského hematoonkologa Vladimíra Kozy, uznávaného v celém světě.

Na chirurgické klinice Fakultní nemocnice v Plzni byl na jaře operován tisící pacient s nádorovým onemocněním jater. Lékaři s tímto druhem operací v Plzni začali v roce 1999. Komplikací rakovinných nádorů jater je to, že celosvětově je operovatelných pouze kolem 20 až 25 procent nemocných.