Fakultní nemocnice v Plzni na Lochotíně

Fakultní nemocnice v Plzni na Lochotíně | foto: archiv MF DNES

Program, který najde nádor prostaty, ušetří muže nepříjemných biopsií

  • 0
Urologové ve Fakultní nemocnici v Plzni vyzkoušeli revoluční software, s nímž dokážou mnohem přesněji než dosud rozpoznat nejagresivnější formy rakoviny prostaty. Díky tomu ubude i nepříjemných biopsií, nutných ke konečnému určení diagnózy. Ředitel nemocnice slíbil, že program do roka koupí.

„Je to revoluce v diagnostice rakoviny prostaty, proto o softwarovou fúzi stojíme,“ uvedl zástupce přednosty urologické kliniky Viktor Eret, podle kterého je hlavním přínosem to, že lékaři budou schopni lépe diagnostikovat nejagresivnější rakovinné nádory prostaty. Právě ty jsou největším problémem, kterým se urologická klinika zabývá.

Dosud byla diagnostika rakoviny prostaty ve fakultní nemocnici postavena na sonografickém vyšetření včetně několika odběrů vzorku pomocí biopsie. Vzorky se odebírají speciální jehlou přes konečník, a to z různých míst prostaty.

Díky softwarové fúzi, která zajistí propojení výsledků magnetické rezonance a sonografického vyšetření, lékaři přesně zjistí, kde se ložisko nachází.

„Lékaři pak mohou cíleně odebrat vzoreček z podezřelé léze nebo z podezřelého uzlíku, který může být rakovinou. Protože budeme schopni cíleně trefit dané ložisko, sníží se počet nepříjemných biopsií,“ popsal Eret.

Softwarových systémů je na trhu podle něj k dispozici několik. „Průměrná cena se pohybuje kolem 1,5 milionu korun, ale výsledek stojí za to,“ říká Eret.

Z klinických studií podle Ereta vyplývá, že díky softwarové fúzi obrazů budou lékaři schopni zjistit větší počet agresivních nádorů prostaty a zároveň eliminovat muže s nízce rizikovou rakovinou prostaty, která je v následujících letech nebude ohrožovat na životě.

Že se diagnostika zlepšila už v minulosti dokazují i čísla. Zatímco v roce 1990 lékaři v Plzeňském kraji odhalili 150 rakovinných nádorů prostaty, v roce 2000 už jich bylo 205 a v roce 2013 už to bylo 345 rakovin prostaty. „Je to nejen diagnostikou, ale i tím, že populace stárne, a také tím, že stále více mužů přichází na kontrolu při potížích - například při močení,“ podotkl Eret.

Připomněl i to, že rakovina prostaty patří mezi nádory, které rostou velmi pomalu. A trvá velmi dlouhou dobu, třeba i deset až dvanáct let, než se projeví.

Přesto do ordinací přichází hodně mužů, kteří mají pokročilou a hůře léčitelnou formu rakoviny s rozsevem ložisek po těle. „A to jen proto, že třeba deset nebo i patnáct let nebyli u lékaře,“ posteskl si Eret.

Nadějí pro nemocné je také Radium-223

Potvrdil to i šéf onkologické kliniky Fakultní nemocnice v Plzni Jindřich Fínek. Na onkologickou kliniku podle něj většinou přicházejí nemocní, kteří nerespektovali rady, že když mají obtíže, nebo mají v rodině nádory prostaty, měli by se nechat vyšetřit.

„Nakonec přicházejí s pokročilým onemocněním, které se buď již nedá operovat, nebo založilo vzdálené metastázy, většinou do kostí, či druhotná ložiska,“ popsal Fínek.

I těmto lidem ale dávají onkologové naději, a to léčbou s použitím látky Radium-223. To je radioizotop emitující alfa záření, užívaný k léčbě kostního postižení.

Podle Fínka má totiž Fakultní nemocnice v Plzni primát v celé České republice, protože ve spolupráci s klinikou zobrazovacích metod má na kontě nejvíce zaléčených s rakovinou prostaty s pomocí Radia-223.

Je to právě díky tomu, že karcinom prostaty patří mezi pomalu rostoucí nádory. „Nechci podceňovat karcinom prostaty a jeho agresivitu. Je ale pravdou, že jde o onemocnění, které se i po rozšíření po celém těle chová velice rozumně,“ dává nemocným naději Fínek.