Po odstranění omítek a vybourání příček se v kryptě objevily dosud neznámé prostory.

Po odstranění omítek a vybourání příček se v kryptě objevily dosud neznámé prostory. - Rekonstrukce jezuitské hrobky v Klatovech. | foto: Daniel Beran, MAFRA

Klatovské katakomby vydaly tajemství, zbytky středověkých domů a studnu

  • 1
Rekonstrukce klatovských katakomb začala teprve před měsícem a zedníci už narazili na první archeologické skvosty. Pod podlahou hrobky jezuitů našli zbytky středověkých domů a studnu. Nálezy budou součástí nové expozice, návštěvníci je uvidí skrz skleněnou podlahu.

Unikátní nález podle klatovské památkářky Miroslavy Břízové potvrdil, že v Klatovech byla středověká zástavba ještě před vystavením katakomb v roce 1670. 

Pozůstatky středověkých domů budou součástí nové expozice, která se otevře v září. "Budou k vidění pod skleněnou podlahou, návštěvníci je uvidí přímo pod svýma nohama," sdělil místostarosta Klatov Václav Chroust.

Stěhování mumií

Unikátní klatovské mumie se letos v únoru poprvé v historii stěhovaly. Přesouvaly se o pár desítek metrů dál do jezuitské koleje. Musely ustoupit opravě původního odvětrávacího systému katakomb. Zpět do katakomb by se měly vrátit v září.

A jaké je stáří nalezených domů? "Je to možná rané baroko a možná ještě dřívější období, může to být 15. století, ale ta nit může jít i mnohem hlouběji do minulosti," sdělila Břízová.

K domům patří i studna, na kterou zedníci narazili v rohu krypty. Je hluboká 18,5 metru a zhruba z poloviny je plná vody. Podle Jana Červenáka, který pro katakomby pracuje od 80. let minulého století, se nedá odhadnout, kolik středověkých domů pod zemí je.

"To bychom museli udělat hloubkové sondy. Zatím se zedníci dostali čtyři metry pod podlahu jezuitské krypty a na stěnách domů byla omítka. To vypovídá o tom, že se změnilo terasování celého města, zástavba byla mnohem níže než dnes," sdělil Červenák.

Podle Břízové už domy prozkoumali archeologové. Památkáře oslnila i atmosféra celé krypty poté, co zedníci odstranili maltové omítky a zbourali příčky. "Prostor krypty se zvětšil o dvě třetiny. Na celém tomto prostoru by měla být expozice zaměřená na jezuity," sdělila architektka Klára Čepková.

Místostarosta Klatov Václav Chroust.
Zedníci našli při rekonstrukci katakomb další dosud neobjevené prostory. -
Starosta Klatov Rudolf Salvetr a stavbyvedoucí Ivan Holý měří hloubku nalezené středověké studny.

Zedníci našli při opravě klatovských katakomb dosud neobjevené prostory.

Podle Chrousta nebudou v expozici jen mumie. "Bude se věnovat jezuitům, baroku, městu, budou tam informace o klatovském gymnáziu, které bylo v 17. století čtvrté největší v Čechách, na Moravě a ve Slezsku. Samozřejmě že tam nebude chybět ani sekce o dobovém jezuitském lékařství, protože jezuité v Klatovech provozovali báječnou lékárnu," vysvětlil Chroust.