Ilustrační fotografie - Pacient, infúze, nemocný, nemocnice, lékař

Ilustrační fotografie - Pacient, infúze, nemocný, nemocnice, lékař | foto: Profimedia.cz

Klatovská nemocnice má plán zrušit každé páté akutní lůžko

  • 1
Klatovská nemocnice by mohla přijít o pětinu svých lůžek akutní péče. Vedení špitálu změnu chystá v rámci reformy zdravotnictví, ke které se ministerstvo zavázalo při odvrácení nedávné protestní akce doktorů Děkujeme odcházíme.

V současné době má největší Plzeňským krajem vlastněná nemocnice 372 akutních lůžek a 13 lůžek sociálních a následné péče. Po dokončení monobloku nové nemocnice, který se staví vedle stávající nevyhovující nemocnice, by se mohl při stěhování oddělení počet akutních lůžek snížit o více než osmdesát.

Oční a ORL bez akutních lůžek

Některá oddělení, jako je třeba oční, mají v Klatovech trvale velmi málo pacientů, což prodražuje provoz. Vytíženost lůžek na očním je kolem deseti procent.

Právě oční oddělení a také oddělení ORL by měla v Klatovech po nastěhování do nové nemocnice o všechna akutní lůžka přijít. Dohromady jich nyní mají 35. Další možné úspory lůžek jsou i na jiných odděleních.

V případě potřeby třeba dítě po operaci mandlí na ORL bude umístěno na lůžko dětského oddělení. Dospělí pacienti po operaci ORL by leželi na chirurgii.

"Nemocnice by ale ráda výměnou získala dalších 35 lůžek následné péče," řekl ředitel František Lešundák.

Upozornil zároveň na to, že jsou to zatím jen pracovní úvahy. Plzeňský kraj rušení některých akutních lůžek připouští.

"Rozumné rušení, zejména pokud budou pojišťovny ochotné přistoupit na sdílení lůžek mezi více odděleními, je šance na nemalé úspory," řekl už dříve hejtman Milan Chovanec (ČSSD).

Nemocnice však chce současně získat od pojišťoven smlouvy na další lůžka následné péče. "Těch je v Plzeňském kraji málo," sdělila náměstkyně ředitele Klatovské nemocnice Vladislava Veselá. Důkazem je podle ní to, že když chtějí nemocnice pacienty z akutních lůžek přemístit do LDN, tak se lůžka hledají špatně a pacienti pak zbytečně blokují akutní lůžka.

Provoz lůžek následné péče je podle Lušundáka výrazně levnější než akutní lůžka. Využívají je například pacienti po operaci na doléčení, když už nepotřebují tak intenzivní péči. Hlavní personál tvoří sestry, potřeba lékařů je mnohem menší než na akutních odděleních.