Kavárna Kačaba v Plzni.

Kavárna Kačaba v Plzni. | foto: archiv MF DNES

Kavárna Kačaba, která zaměstnává postižené, slaví deset let

  • 1
Ojedinělý projekt plzeňské kavárny Kačaba, kde pracují lidé se zdravotním postižením, oslavil v sobotu deset let existence. Za tu dobu se v Kačabě hodně změnilo. Z malého podniku se stala kavárna a restaurant a provozem prošlo na 150 znevýhodněných pracovníků.

V roce 2005 Kačaba vznikla díky podpoře evropského fondu pro zaměstnávání lidí s mentálním postižením.

„Po dvou letech podpora fondu skončila a my jsme zjistili, že není dostatek mentálně postižených lidí, kteří by práci zvládali. Proto jsme začali zaměstnávat všechny lidi se zdravotním znevýhodněním. Každý, kdo má invalidní důchod, u nás může pracovat,“ popsal vedoucí Kačaby Ladislav Nový.

Pod jednou střechou zde fungují dva programy. Takzvaná pracovní rehabilitace, kdy zdravotně znevýhodněný přichází na rok, během kterého se s pomocí instruktorů naučí základní pracovní a sociální dovednosti. Cílem je, aby odešel pracovat jinam. Úspěšnost je podle Nového osmdesátiprocentní.

Ve druhém programu pracují invalidé, kteří nepotřebují instruktory. Nyní v Kačabě pracuje třicet lidí.

V republice je podle Ladislava Nového hodně kaváren, které zaměstnávají lidi se zdravotním znevýhodněním, ale nedělají to v tak velkém rozsahu jako Kačaba.

„Jedná se třeba o tréninkové kavárny, kde zdravotně postižení jen myjí nádobí. U nás vaří, obsluhují, jsou do práce maximálně zapojení. Je jich samozřejmě potřeba víc než v klasické kavárně, protože nezvládnou tolik práce jako zdraví lidé,“ popsal Nový.

Připomněl, že pracovní rehabilitaci dělá jen pár firem v republice. „V Plzni dobře funguje úřad práce, který nás hodně podporuje. I díky tomu jsme se rozrostli a pomáháme stále více lidem. Nedávno jsme například zahájili projekt zdravé svačinky, kdy nabízíme jídla například do škol a také jsme schopní zajistit rauty,“ vypráví Nový. Oslava deseti let se v Kačabě uskuteční 9. prosince od 18 hodin. Připraven je i kulturní program.