Nemocnice v Sušici.

Nemocnice v Sušici. | foto: Jitka Kubíková Šrámková, MF DNES

Jednodenní chirurgie v sušické nemocnici narazila na odpor zastupitelů

  • 2
Vedení nemocnice v Sušici na Klatovsku se kvůli nedostatku chirurgů rozhodlo přeorientovat na personálně méně náročnou a přitom poptávanou jednodenní chirurgii a opustit akutní operace typu zánětů slepého střeva. Zastupitelstvo města ale změnu odmítlo.

„Ve smlouvě se soukromou firmou Nemos, která má nemocnici v dlouhodobém pronájmu, je totiž dané, že firma zachová ve městě akutní chirurgickou operativu,“ zdůvodnil starosta Sušice Petr Mottl z ODS.

Nemocnice rozhodnutí zastupitelů respektuje a pro pacienty se tedy nic nemění.

„Z důvodu personálního podstavu chirurgických lékařů to pro nás ale není jednoduchá situace,“ upozornil ředitel Nemocnice Sušice Martin Straka.

V Sušici by zůstala 12 hodin denně chirurgická pohotovost

Chirurgie má nyní 45 až 50 operací měsíčně, z toho polovina je plánovaných a polovina akutních. Po změně na jednodenní chirurgii by se tak musely okolní nemocnice postarat o přibližně 25 akutních operací měsíčně. V Sušici by ale zůstala 12 hodin denně chirurgická (pohotovostní) ambulance.

To podle ředitele nemocnice Martina Straky pokryje potřebu akutního ambulantního ošetření z 97 procent. S převzetím akutní operativy podle Straky souhlasí okolní nemocnice.

A jak personální nouze vznikla? „My jsme měli chirurgické oddělení bez primáře. Přes opakované pokusy přesvědčit sušické lékaře na převzetí primariátů se mi nepodařilo nikoho sehnat. Objel jsem Plzeň a ani tam jsem nikoho nesehnal. Nedostatek lékařů je prostě celorepublikový problém,“ popsal Straka.

Podařilo se mu však postavit nový tým pro jednodenní chirurgii, když do nemocnice nalákal dva kvalitní chirurgy z Plzně. Jeden už je novým primářem projektu jednodenní chirurgie. Teď jen doufá, že se mu podaří dovést plány do konce.

„Jednodenní péče je moderní formát poskytované péče. Našim občanům můžeme nabídnout kvalitní a bezpečnou péči a široké spektrum operačních výkonů. Na tento formát můžeme nalákat i pacienty z jiných regionů, tam někteří čekají pět až šest měsíců a my jim zákrok uděláme dříve,“ uvedl Straka.

Nově by se tedy v Sušici mohly operovat například křečové žíly.

„Lékařka, která sem míří, by měla provádět také prsní operace, jako malé nádory, cysty či bulky, kterých dnes přibývá. Chceme tu odebírat biopsie, hodláme přidat i gynekologické výkony a jednoduché ortopedické výkony jako artroskopie,“ popsal Straka.

Na otázku, zda je jednou z variant města vypovězení smlouvy s Nemosem, odpověděl, že by to nemocnici spíš uškodilo.

„Když jsme zdravotnické zařízení přejímali, bylo na zavření, Nemos je finančně stabilizoval. Sestřičky mívaly dvoutřetinovou výplatu ve srovnání s okolními nemocnicemi. My jsme platy dorovnali, a tím jsme zabránili odchodům. Když jsem přišel jako primář na internu, byli tam dva lékaři, teď je oddělení personálně stabilizované, Nemos nemocnici pomohl,“ řekl Straka.

Teď se tedy bude jednat, což potvrdil i starosta Mottl. „Zastupitelé vyslali vzkaz, vedení nemocnice musí přání naplnit. Na druhou stranu je jasné, že chirurga si nevyčarují,“ uvedl starosta.