Vytrvalý déšť 6. a 7. srpna 2002 vyhnal turisty ze šumavského kempu Annín u

Vytrvalý déšť 6. a 7. srpna 2002 vyhnal turisty ze šumavského kempu Annín u řeky Otavy. | foto: Archiv MF DNES

Povodně 2002: V Sušici se málem utopili vodáci, turisté raději ujeli

  • 6
Šumavské autokempy Antýgl u Srní a Annín. To jsou místa, kde povodeň v roce 2002 ohrozila první lidi. Turisté radši sbalili stany a ujeli. O pár hodin později už se velká voda přihnala i na Klatovsko. Největší drama se odehrálo v Sušici. Na rozbouřené Otavě tu uvázli v raftu vodáci, kteří půl hodiny bojovali o život.

Je středa 7. srpna 2002, šest hodin ráno. Přes 11 tisíc obyvatel Sušice se probouzí do dalšího deštivého rána. Hladina Otavy je pod normálním stavem. Již brzy se to ale změní. Přitéká vlna z horní Šumavy a stále prší.

Kolem půl osmé je řeka o půl metru výš. Tou dobou se vylidňují šumavské kempy. "Devadesát procent hostů si ráno sbalilo věci a odjelo," hlásí recepční z oblíbeného autokempu Antýgl u Srní.

Podobně to vypadá i v Anníně. Tehdejší starosta Dlouhé Vsi Milan Žitný radí rekreantům, aby si přestěhovali stany dál od vody. "Déšť byl tak intenzivní, že většina raději odjela," řekl Žitný.

Otava v Sušici nakonec vystoupá až ke druhému povodňovému stupni. Místní hasiči z obav před ucpáním koryta Otavy kácí strom, který hrozí zřícením. 

Největší drama se odehrává pod dolním jezem. Skoro půl hodiny tady bojuje posádka raftu o holý život. Silný proud zahnal vodáky doprostřed řeky ke stěně propusti a silné zpětné proudy je drží pod jezem. Neustále hrozí převržení raftu. Ani přivolaní hasiči se k vodákům nedokáží na člunu přiblížit a pomoci jim. Záchranáři uvažují o povolání vrtulníku, když se raftařům podaří uniknout z vodní pasti vlastními silami.

Rozbouřená řeka zalévá v Sušici sklepy. Na Fufernách, ostrůvku vedle mostu ve směru na Rejštejn a Modravu, dosahuje až k prvnímu patru zdejších domů. Meteorologická mapa ukazuje v 11 hodin, že největší množství srážek v republice spadlo na jihozápadě Čech. Na Šumavě nejvíce napršelo v Hojsově Stráži, bezmála 60 milimetrů.

Povodně 2002

První díl seriálu MF DNES, jenž mapuje velkou vodu, která poničila kraj před deseti lety, připomíná tehdejší dění v šumavských kempech a na Klatovsku, kde povodeň udeřila nejdřív. První boj o život svedli s živlem vodáci v Sušici.

Nýrská přehrada, která zadržuje vodu ze Železnorudska, má naštěstí dostatečnou rezervu, takže vydatné množství vody pojme. Na některých místech ale vodní přívaly zahlcují kanalizaci a voda teče lidem do sklepa. Hasiči nejvíce čerpají na Klatovsku a Rokycansku. Tam dokonce ucpaná kanalizace podemílá i silnici.

Déšť dělá problémy také řidičům. Tragická nehoda se odehrává před polednem mezi Sušicí a Horažďovicemi. Na mokré vozovce dostává smyk nákladní tatra. Přívěs nejprve lehce poškodí osobní auto a pak naráží do dodávkového tranzitu, trhá mu střechu i bok. Řidič dodávky na místě umírá.

Víc štěstí má Němec, který už ráno dostal smyk na kluzkém dálničním přivaděči u Ejpovic. Jeho BMW sice končí zdemolované ve stráni, německý šofér ale nehodu přežije bez vážnějších zranění.

A celý den prší.

Kromě Sušice vyhlašují 2. povodňový stupeň i Klatovy na Úhlavě. Jedničky dosahuje Úslava v plzeňském Koterově. V noci očekávají hydrometeorologové vyhlášení povodňové aktivity na dalších tocích v kraji. Navíc pršet má podle nich až do pátku 9. srpna. "Déšť už nebude tak silný," předpovídal tehdy Pavel Kopeček z Českého hydrometeorologického ústavu v Plzni.

Nemohl tušit, že to nejhorší teprve přijde.