Plzeňský horolezec Jan Trávníček.

Plzeňský horolezec Jan Trávníček. | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Plzeňský horolezec Trávníček míří do Nepálu, jeho cílem je Manaslu

  • 1
Čtveřice Čechů vedená plzeňským horolezcem Janem „Trávou“ Trávníčkem odlétá 1. září do Nepálu. Jejich cílem je Manaslu, se svými 8163 metry osmá nejvyšší hora světa. Jejího vrcholu by chtěli v ideálním případě dosáhnout na přelomu září a října.

Původní plán byl ale dost odlišný. Jan Trávníček měl v plánu s výrazně větší skupinkou vyrazit na tibetskou Cho Oyu (8201 m.n.m.). Do hor s nimi měl jet také nevidomý Jan Říha, jeho hlavním vodičem měl být David Knill, tím druhým právě Trávníček.

„Před měsícem jsme se dozvěděli, že nám Číňané nedají permit, povolení k výstupu. Údajně geologové prohlásili, že kopec není bezpečný,“ vysvětluje Honza Trávníček.

Stáli tedy před rozhodnutím co dál. Zrušit cestu? „Ne, to jsme nechtěli. Jako náhradní cíl jsme zvolili Manaslu,“ říká Trávníček, který na vrcholu této osmitisícovky stanul v roce 2011 s dalším Plzeňanem Jakubem Vaňkem.

Lidí ve výpravě ale výrazně ubylo. Trávníček letí jen se svojí přítelkyní Mirkou Jirkovou a s Františkem Dobrým z Plzně a Pavlem Michutem z Beskyd. Ten jediný má zkušenosti s osmitisícovými horami.

„Oproti Cho Oyu je Manaslu těžší. Hodně lidí z původní sestavy je začátečníků. Martin Havlena, Lucka Výborná, i pro Honzu Říhu už by to bylo těžší,“ zamýšlí se Jan Trávníček s tím, že i přesto všem nabízeli, aby se přidali.

Expedice na Cho Oyu se tedy odkládá na příští rok a Manaslu bere Honza především jako přípravu. Je rád, že si jeho přítelkyně bude moct vyzkoušet osmitisícovku v menším počtu lidí.

„Pokud se to podaří, budeme jeden z mála párů, ne-li jediný, který se dostane na vrchol společně,“ směje se Trávníček.

Češi odlétají 1. září, zhruba deset dní poté by se mohli dostat do základního tábora. „V ideálním případě bychom mohli být nahoře na přelomu září a října. Letenku zpět máme na polovinu října,“ konstatuje Jan Trávníček a dodává, že odlet zpět je možné na místě upravit.

Nepál zasáhlo v letošním roce ničivé zemětřesení, Trávníček je připraven na to, že v oblasti budou následky ještě vidět. „Mám ale za to, že právě tím, že tam pojedeme, můžeme místní podpořit nejvíc,“ prezentuje svůj postoj Honza Trávníček.

Lidem v Nepálu pomůže hlavně cestovní ruch

Pozitivně hodnotí pomoc neziskových organizací, vnímá však, že část peněz se bohužel vždy cestou ztratí. „Tím, že si u místních koupím čaj nebo si u nich dám večeři, jim pomůžu víc. Potřebují hlavně cestovní ruch,“ je přesvědčen.

Přiznává, že je zvědavý, jak situace na místě bude téměř půl roku po otřesech vypadat. Má informace o tom, že se obnovuje infrastruktura, i o tom, že hlavní cesty jsou schůdné.

Jan Trávníček do Nepálu odlétá v době, kdy jde do kin snímek Cesta vzhůru. Vypráví o cestě Radka Jaroše na vrchol K2, jehož dosažením získal Korunu Himálaje. Honza Trávníček na K2 vystoupil chvíli po něm. A jeho záběry z výstupu se ve filmu objevují.

„Natočil jsem nějakých dvacet pětadvacet minut a velká část je ve filmu použita,“ říká a dodává, že filmaři neměli jinou možnost. Na vrchol s horolezci nešli. „Ale snažil jsem se točit vždycky. Dělám to pro sebe,“ uzavírá Trávníček.