Vedoucí Sofronky Jan Kaňák drží bustu svého otce Karla, který v roce 1956...

Vedoucí Sofronky Jan Kaňák drží bustu svého otce Karla, který v roce 1956 arboretum založil. (21. září 2016) | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Zakladatel Sofronky bojoval o její přežití, teď má v arboretu bustu

  • 1
V arboretu Sofronka v Plzni - Bolevci byla ve středu odhalena busta jeho zakladatele Karla Kaňáka. Žil v letech 1922 až 2007 a právě on před šedesáti lety stál u zrodu výjimečného a renomovaného vědeckého pracoviště zaměřeného na výzkum borovic.

K účastníkům středeční slavnosti patřil syn Karla Kaňáka, třiašedesátiletý Jan Kaňák, který vedení arboreta převzal. Ten přiznal, že jeho otec by se na odhalení své busty mohl dívat trochu s rozpaky.

„On si na takové záležitosti nepotrpěl, ale myslím, že by byl rád. Navíc si to zaslouží, zohledňuje se tak, co pro arboretum vykonal. Bylo to něco, k čemu jej nikdo nenutil, nikdo mu neříkal, aby to udělal, byla to jeho iniciativa a jeho rozhodnutí. Přitom když arboretum zakládal, i když pak bylo v provozu, neustále musel bojovat o jeho přežití v souvislosti s opakovaným zpochybňováním existence pracoviště. Byl to běh na dlouhou trať, kdy nebylo jisté, že se podaří doběhnout do cíle,“ říká Jan Kaňák.

Ten zdůrazňuje, že arboretum je věc mimořádného významu a kvality. Její historii popisuje ve středu pokřtěná kniha s názvem Arboretum Sofronka 1956 - 2016.

Jan Kaňák vzpomíná, že k práci v Sofronce se sám dostal v podstatě náhodou. Původně pracoval u rentgenu, ale po čtyřech letech ze zdravotních důvodů musel ze dne na den hledat jiné zaměstnání a nevěděl, co si počít. Tehdy mu otec řekl: „Začneš dělat tady a pak uvidíme.“

Nastoupil tedy v Sofonce jako pomocný lesní dělník. Později si doplnil potřebné vzdělání, ale i s vysokoškolským titulem potom nějaký čas dál pracoval jako dělník.

Arboretum Sofronka bylo v Plzni-Bolevci původně založeno jako pracoviště státního Výzkumného ústavu lesního hospodářství a myslivosti.

Na podzim 2009 přešlo pod správu města. Od jeho založení do současné doby bylo na ploše zhruba 22 hektarů vysázeno 61 druhů borovic z celého světa a tato sbírka se stala jednou z největších na euroasijském kontinentu.

Arboretum bylo zařazeno do mezinárodního seznamu nejvýznamnějších botanických zahrad a arboret v centrálním registru v Readingu.