Jan Dubský si za útok kyselinou odpykává třiadvacet let vězení.

Jan Dubský si za útok kyselinou odpykává třiadvacet let vězení. | foto: Ladislav Němec, MAFRA

V kauze útoku kyselinou nepřímé důkazy stačí, řekl Nejvyšší soud

  • 20
Nepřímé důkazy tvoří v kauze taxikáře Jana Dubského, který v Plzni polil bývalou přítelkyni kyselinou, ucelený řetězec a vylučují možnost, že by pachatelem mohl být někdo jiný. Vyplývá to z usnesení Nejvyššího soudu, který zamítl Dubského dovolání.

To se stalo již v březnu, důvody však soud zveřejnil až nyní. Dubský za útok dostal výjimečný trest 23 let vězení, a to i přesto, že obžaloba neměla přímé důkazy.

Odsouzený v dovolání popřel vinu. Čin prý nespáchal a justice podle něj vycházela jen z účelových domněnek a teorií, které odporují důkazům.

Nejvyšší soud ale poukázal na řadu důkazů, byť nepřímých. Konkrétně zmínil pachové stopy z místa činu, svědecké výpovědi i to, že Dubského boty byly potřísněny kapičkami kyseliny sírové.

„V daném případě nepřímé důkazy tvoří ve svém souhrnu logickou, ničím nenarušenou a uzavřenou soustavu, kdy se jednotlivé nepřímé důkazy vzájemně doplňují. Navazují na sebe tak, že se mohly stát spolehlivým podkladem soudů o vině obviněného, a současně také vylučují reálnou možnost, že by pachatelem mohla být i jiná osoba,“ stojí v usnesení.

Muž neunesl, že se s ním partnerka rozešla

Po odmítnutí dovolání zbyla Dubskému jako poslední mimořádný opravný prostředek ústavní stížnost. Musela by však poukazovat na porušení základních práv. Možnost podat stížnost podle justičních databází odsouzený dosud nevyužil.

Skutek se stal 18. listopadu 2013. Podle rozsudku Dubský neunesl, že se s ním přítelkyně v srpnu rozešla. Počkal na ni ráno před bytem v Plzni - Lobzích. Když nasedla do auta, otevřel dveře u řidiče a na překvapenou ženu vylil roztok kyseliny sírové. Tvář mu kryla maska (o útoku jsme psali zde).

Žena útok přežila jen díky náhodě, dobré fyzické kondici a rychlé odborné pomoci. Žíravina nechala na její tváři jizvy, připravila ji o zrak, o oční víčka, lékaři jí museli amputovat ušní lalůček. Vedle toho jí kyselina vážně poleptala zažívací a dýchací ústrojí a kůži na rukou a nohou. Poškozená trpěla krutými bolestmi a musela podstoupit mnohaměsíční léčení.