Klatovy

Klatovy | foto: Daniel Beran, MAFRA

Inventura na radnici: Z Klatov se stalo jiné město

  • 0
Asi o žádném jiném městě v kraji se nedá říct, že by za poslední čtyři roky udělalo tak velký krok dopředu, jako Klatovy. Kilometry opravených kanalizací a především silnic a chodníků, nová sportoviště, byty. Historická proměna má ale i svou stinnou stránku.

Nějaký čas museli obyvatelé Klatov žít s objížďkami, uzávěrami a rozkopanými chodníky. Dnes mají ale opravené ulice a chodníky, k nepoznání se změnilo třeba okolí Jaselských kasáren a areál kasáren na Plánické ulici.

KDO VLÁDNE

Koalici v klatovské městské radě tvoří ODS, Nestraníci a KDU-ČSL.

Složení zastupitelstva: ODS (7), Nestraníci (6), ČSSD (4), KSČM (4), SNK-ED (3), Nezávislí (2), KDU-ČSL (1).

Mnohým kritikům se nelíbí, že v Klatovech vyrostla nová velká obchodní zóna ani ne pět set metrů od náměstí. Klasické panorama města s Černou věží zničil obří poutač hobbymarketu.

Svého stranického kolegu Karla Mráze (ODS) vystřídal po deseti letech v křesle starosty ředitel základní školy Rudolf Salvetr. S jeho funkčním obdobím bude spojen i fakt, že se radnici po 15 letech dohadů podařilo získat od armády bývalé cvičiště pro chybějící průmyslovou zónu a rychle ji opatřit sítěmi.

Ve městě totiž zkrachovala většina tradičních velkých firem a získat práci je obtížné. Zóna zatím nového velkého investora nenašla, se zájmem ji ale obsadili drobnější místní podnikatelé.

ZMĚNY VE MĚSTĚ

Co městu prospělo
Projekt Klatovy čisté město znamenal, že se během dvou let opravilo 11 km vodovodu, rekonstruováno a nově postaveno bylo přes 24 km kanalizačních stok a úpravy se dočkalo téměř 33 tisíc m2 komunikací a chodníků.

Co městu ublížilo
Nové obchodní centrum přivádí stovky aut do oblasti vzdálené 500 metrů od náměstí. Poutač hobbymarketu hyzdí tradiční panorama centra.

Město už má připravenu další zónu U Letiště. V loňském roce Klatovy získaly titul Město pro byznys 2009.

Město investovalo do zařízení na úklid sněhu a ve větší míře začalo využívat veřejné služby pro zajištění čistoty. Záhy má začít dostavba východního obchvatu od Štěpánovic přes Kal na Domažlice, město ale potřebuje také velký severozápadní obchvat ze Štěpánovic do Malé Vísky.

V Klatovech je teď radost se projít. Velikou proměnou prošlo nábřeží,městem vede cyklostezka, k dispozici jsou nové tělocvičny. Podle řady obyvatel, které redakce MF DNES oslovila, není žádný vážný důvod ke stížnostem. Klatovy považují za zdravé a čisté město, úřad za vstřícný. Drobné výhrady se týkaly kulturní nabídky, její koordinace a propagace a nabídky otevřených sportovišť.

CO SI MYSLÍ OPOZICE

Dušan Kučera, zastupitel za ČSSD: Jednoznačné mínus je obchodní areál kousek od náměstí. V Klatovech je řada nových hal a tělocvičen, ale chybí více volně přístupných hřišť pro mládež od 10 do 17 let. Průmyslová zóna nepřinesla takový úspěch, jaký se od ní očekával. Nepřitáhla nové zaměstnavatele. A myslím, že by se městská policie měla více věnovat některým problémovým místům a skupinkám.

Alena Kolářová zastupitelka za Nezávislé: Oceňuji, že starosta se snažil být vstřícný i k opozičním návrhům. Mrzí mě, že do průmyslové zóny nepřišel trochu větší investor a nevzniklo více pracovních míst, hlavně z oblasti strojírenství pro bývalé škodováky. Nerada vidím, jak lidi musí za prací do Přeštic nebo do Plzně. V centru Klatov mi vadí, jak se rozmohla neonová reklama v památkové zóně.

Václav Fiala, sochař: Mrzí mě, jak to dopadlo s bývalou Schifauerovou továrnou, kde je teď obchodní centrum, ironicky nazvané Škodovka. Myslím, že kvůli němu navíc zanikají tradiční obchůdky kolem náměstí. A přijde mi trapné, když většinou kvůli nepřítomnosti zastupitelů nebo pro to, že se zdrželi hlasování, neprošel návrh na prohlášení svatého mučedníka Oenestina patronem Klatov při příležitosti oslav 750 let města.

MĚSTO SE HODNĚ ZLEPŠILO, ŘÍKÁ STAROSTA

Starosta Klatov Rudolf SalvetrUplynulé čtyři roky řídil Klatovy, druhé největší město v kraji, Rudolf Salvetr (ODS).

Co pokládáte za nejzdařilejší počin za uplynulé čtyři roky?
Jednoznačně nejlepší je, že se nám podařilo v termínu dokončit akci Klatovy čisté město a že jsme na to dokázali sehnat čtvrtmiliardy z evropských peněz. Město si hodně pomohlo, hodně se zlepšilo.

Nemrzí vás dnes, že jste se víc nebránili stavbě nového obchodního areálu kousek od centra?
Ta věc byla rozhodnuta už před tímto funkčním obdobím. Můj osobní názor je, že tyhle areály by nemusely existovat vůbec, nejsem jejich návštěvník. Ale 99 % lidí má pohled jiný: že ty obchody potřebné jsou. Záměr odpovídal územnímu plánu a městu tam nepatřil ani metr pozemků.

Je to ale jizva, která v Klatovech zůstane příštím generacím...
Je otázka, jestli zůstane. Myslím, že ty areály se časem přežijí. Mě jen fascinuje, kolik aut dnes u té jizvy stojí a kolik lidí tam chodí.

Co Klatovy v příštích letech potřebují?
Co by se mělo pohnout dál a není to v kompetenci města, to je stavba velkého obchvatu. My se podobně jako u severozápadního okruhu, který by se měl začít stavět každým dnem, snažíme pomoct majetkově vypořádat pozemky se soukromými vlastníky a pomoci při stavebních řízeních. Pro Klatovy je důležitý také turistický ruch. Tlačíme na opravu památek, především katakomb a jezuitského kostela. Určitě se chceme věnovat klatovským lázním a bazénu, obnově Velkého parku a Hůrky. Co se podnikání týče, máme už přivedené energie do lokality U Letiště, kde může vzniknout další průmyslová zóna.

Předvolební seriál "Inventura na radnici" najdete každý den v regionální příloze MF DNES. Redakce popisuje současnou situaci a změny v uplynulém volebním období v Plzni, v jejích čtyřech největších obvodech, dále v Klatovech, v Tachově, v Domažlicích, v Rokycanech a v Sušici.

.