Domažlice

Domažlice | foto: MF DNES

Inventura na radnici: Domažlice investují a šetří, ale i na úklidu

  • 0
Pravidelně vyrovnaný rozpočet a každým rokem více peněz na investice než v minulém volebním období. To je podle vládnoucí koalice ODS, KDU-ČSL, SNK-ED a nezávislých kandidátů největší přednost současného vedení radnice v Domažlicích. Opozice však poukazuje na problémy s úklidem a parkováním.

"Co si neuklidíte sami, to nemáte," charakterizuje zastupitelka Jitka Heřmanová z ČSSD úroveň úklidu ve městě. Způsobilo to podle ní převedení úklidové společnosti s ručením omezeným na příspěvkovou organizaci. "Dříve sekali častěji, hned bylo uklizeno, zatímco teď až do října v ulicích papír od srpnových Chodských slavností," říká Heřmanová.

KDO VLÁDNE

Rada: ODS 4, KDU-ČSL 1, SNK-ED 1, NK 1.

Zastupitelstvo: ČSSD 7, ODS 6, KSČM 3, NK 3, KDU-ČSL 1, SNK-ED 1.

"Ročně jsme převodem na příspěvkovou organizaci ušetřili šest milionů korun a myslím, že s úklidem problémy nejsou," oponuje starosta Miroslav Mach (Nezávislí kandidáti). Místostarosta Dalibor Kubů (ODS) hovoří o tvrzení sociálních demokratů jako o paradoxu, protože šéfem městské úklidové organizace je člověk, který nyní kandiduje za ČSSD.

Opozice také uvádí, že v uplynulých čtyřech letech se méně věcí dostávalo k projednání do zastupitelstva a většina věcí se řešila v radě, tedy bez opozice. "Máme nahrávky ze všech rad, každý opoziční poslanec se na ně může podívat, ale to se nikdy nestalo," prohlašuje starosta.

Milan Mrázek (ČSSD) není spokojen s tím, že se v Domažlicích nevybudoval aquapark. "Vedení města totiž dalo přednost domu pro seniory, které už ve městě jsou, zatímco za aquaparkem se musí jezdit do menší Kdyně i jinam. A není už naděje, že dostaneme dotaci, když je bazén ve Kdyni," říká Milan Mrázek.

Místostarosta Dalibor Kubů vysvětluje, že radnice dala přednost seniorům před zábavou.

Starosta Mach si myslí, že město může na dotaci na opravu bazénu ještě dosáhnout, stejně jako dosáhlo na dotaci na dům pro seniory, na cyklostezky, zimní stadion nebo na odbahnění Babylonu, které právě startuje. Za svůj největší neúspěch ve funkci označil Miroslav Mach skutečnost, že se mu nepodařilo otupit nenávist opozice.

Co se nelíbí lidem z opozice

Jitka Heřmanová (ČSSD): Nejhorší je parkování. Auta stojí i tam, kde nemají, což je způsobeno nedostatečnou výkonností městské policie. Není dobrým řešením problému vytvořit jednosměrky, aby bylo kde parkovat. Protože pak musíte objet půl města než se dostanete tam, kam potřebujete.

Městská policie nezasahuje proti tomu, když se na domažlickém náměstí jezdí vyšší než povolenou rychlostí.

Z rady města se toho do zastupitelstva nedostalo tolik, jako když byla na radnici ČSSD. Opozice není tak dobře informovaná. Proto bych navrhovala audit výběrových řízení na radnici.

Milan Mrázek (ČSSD): Podle mého názoru byla zbytečná vyhláška o vytlačení výherních hracích automatů z centra města. Bral jsem to jako populistický krok, který ničemu nepomohl. Před tím, než byla vyhláška vydána, se měla zpracovat studie, jestli automaty například zvyšují kriminalitu ve městě. To se ale nestalo. Jediné co vyhláška přinesla, je zvýšení počtu hracích videoterminálů, jejichž povolování není v kompetenci města.

STAROSTA: DÍKY ÚSPORÁM LZE INVESTOVAT

Miroslav Mach, starosta DomažlicNení to problém specificky domažlický, ale před volbami se o něm v tomhle městě zvlášť mluví. "Jedná se o problémy s parkováním," říká starosta Domažlic Miroslav Mach (Nezávislí kandidáti). Opozice vedení města kritizuje za to, že jsou ve městě problémy s parkováním. Co jste pro jejich odstranění udělali?

V uplynulých čtyřech letech vznikla blízko centra tři nová parkoviště.
Těch se přitom u nás po revoluci moc nepostavilo. V minulém volebním období za vlády ČSSD se ročně investovalo kolem 30 milionů, teď je to třikrát víc. Největší problémy s parkováním jsou na sídlišti, proto jednáme se státem a s policií o nákupu nových pozemků na další parkoviště u sídliště.

V rozhovoru pro MF DNES jste jako svůj neúspěch zmínil to, že se vám nepodařilo otupit nenávist opozice. Čím si ji vysvětlujete?
Nevím. Ale už když jsme převzali vedení města, šířili o nás, že to nezvládneme a my jsme to myslím zvládli dobře. I když jsme museli první rok věnovat změně ekonomického fungování města tak, abychom jej zracionalizovali. To se nám podařilo, takže je pokladna v pořádku a je nastartovaný růst, ročně se může počítat s investicemi 80 milionů i v příštích letech.

Jak jste toho dosáhli?
Například tím, že po výběrových řízeních neexistuje žádné zvyšování rozpočtů o takzvané vícepráce. Musíte ale firmy hlídat,mít kvalitní stavební dozor. Zatímco na vládní úrovni teprve začínají, my jsme šli za čtyři roky s počtem úředníků o pět procent dolů.