Plzeňan Roman Miškovčík vytvořil internetový registr odcizených věcí, když se...

Plzeňan Roman Miškovčík vytvořil internetový registr odcizených věcí, když se sám stal obětí zlodějů. | foto: Petr Eret

Okradený muž vytvořil registr odcizených věcí, aby potrápil zloděje

  • 4
Mají zkomplikovat život zlodějům a pomoci okradeným lidem. K tomu slouží webové stránky, které vytvořil Plzeňan Roman Miškovčík. Do jeho Registru odcizených věcí může každý vložit fotografii a popis ukradených věcí. Pro zloděje pak bude těžší kradené předměty prodat a možná se je i podaří najít.

Nápad vytvořit internetový registr okradených předmětů přišel, když se sám Roman Miškovčík stal obětí zlodějů. Před pár týdny mut totiž někdo ukradl téměř dokončenou minimotorku, kterou sám konstruoval.

Když Plzeňan vychladl, sedl k počítači a vytvořil internetovou stránku bez reklam, která může pomoci okradeným v pátrání po odcizených věcech. Webovky registr-odcizenych-veci.cz fungují už měsíc.

„Po vlastní zkušenosti jsem začal přemýšlet, jak pomoci lidem, kterým někdo něco ukradne. Já přišel o minimotorku, na stránce byla první hledanou věcí. Jsou ale lidé, kteří přijdou o rodinné památky, starožitnosti, o věci, k nimž mají niterný vztah. Vycházel jsem z toho, že když fotografie a popisy věcí nejsou na internetu, dá se s nimi obchodovat jednodušeji. Někdo se je třeba nestydí vystavit v kanceláři nebo doma. Těmhle lidem chci překazit kšefty i klidné spaní,“ vysvětlil Roman Miškovčík.

Fotografie a popis ukradených věcí, od mobilů přes starožitnosti až po auta, podle něj zůstávají na internetu do doby, než je okradený sám nesmaže. Programátor plánuje, že snímky tam mohou zůstat i pět nebo deset let. Smazat je může jen ten, kdo předměty na stránce vystavil, nikdo jiný.

O tom, jakou stránku vytvořil, se Miškovčík zmínil před svými známými a postupně se na ní začínají objevovat fotografie věcí ukradených i na druhém konci republiky.

„Stránku už zaregistrovaly některé z cyklistických serverů, takže se objevují informace o odcizených jízdních kolech. Kdyby stránka pomohla jedinému člověku, kdyby se jediná ukradená věc vrátila k majiteli, má to smysl,“ říká Roman Miškovčík.